Jan Vysočina: Proč budu volit na podzim KSČM. A Vy?

08.07.2017 19:32

Bývá tradičně zvykem v české kotlině strašit před volbami komunisty všech barev. Zvláště KSČM je prý nedemokratická, protože má svojí minulost navázanou na KSČ, která zde působila před listopadem 1989. Ano, tehdy jsem to také tak cítil. I já jsem tzv. zvonil klíči v listopadu 1989 a následně i organizoval generální stávku na svém pracovišti.

Jan Vysočina: Proč budu volit na podzim KSČM. A Vy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Cítil jsem od svých spolupracovníků, že i oni chtějí změnu k lepšímu. Kdo by nechtěl každé čtyři roky nové auto a místo panelákového bytu prostornou vilku? Samozřejmě svou roli hrálo i každodenní politické školení (mediální masáž) z televizní obrazovky. To se mnoha lidem zajídalo.

V listopadu se objevily výrazné osobnosti, které pochopily, že se hroutí dosavadní politický systém. Ty se souhlasem tehdejšího vedení KSČ to místo studentů vzaly do svých rukou a prohlašovaly opakovaně, že bude líp! Samozřejmě jen tehdy, když dostanou šanci uskutečnit ten "bezbolestný" přechod k tržnímu systému hospodaření pod vedením nejdříve OF a pak následně i prostřednictvím dalších nově vzniklých politických subjektů. 

K tomu potřebovaly pomoc "Západu" a podporu občanů této země ve volbách. Podmínkou bylo samozřejmě to, že jim do způsobu transformace nebude nikdo tzv. "kecat". Tedy již od počátku této historické změny popíraly elementární demokracii. Nebylo však divu. Kde by se tito velikáni tehdejší české politiky mohli naučit demokracii? Nebylo kde. Pod vedením KSČ to od r. 1948 nebylo možné a ani exponenti polistopadového vedení OF, kteří měli možnost studovat na "Západě" se tomu neměli kde naučit. Je přece obecně známo, že v té době v západní Evropě a ani v USA nebyla žádná vzorová demokracie. Všude tam vládly "velké peníze".

Od listopadu se u vládního kormidla po OF střídali občanští a sociální demokraté a čas plynul. Lze tedy konstatovat, že jsme nedokázali od roku 1989 kromě divoké privatizace národního majetku téměř nic. I s vedením KSČ s její tehdejší politikou bychom se dnes po tak dlouhé době měli minimálně stejně dobře jako se nyní máme.

Co se týká průmyslu, tak ten v podstatě zanikl. Místo něj zde vznikly v převážné míře subdodavatelské provozovny pro firmy z Německa. Ty nejsou schopny samostatně realizovat svou produkci v cizině. Na mzdách zaměstnanců je to ihned patrné.
Zemědělství se vydalo směrem k totálnímu zničení opuštěním nezbytného řetězce (živočišná výroba, hnůj, hnojení polí, rostlinná výroba). Ještě několik let a budou zde pouště místo polí. Následující vlády budou znovu odstraňovat ekologické škody vzniklé za "padlého režimu" možná po dobu celé jedné generace. Téma odstraňování ekologických škod po předcházejících politických systémech je u nás populární .

Taková osobní auta také působí na životní prostředí, zvláště ta, která jsou ojetá a mají stáří cca 17 let. To je současný průměrný věk zde provozovaných pěti milionů  automobilů. To za Husáka nebylo, protože auto tehdy vlastnilo mnohem méně občanů  a většina z nich se dopravovala ekologicky příznivější hromadnou dopravou.

Vývoj jde dál. Nyní by si lidé rádi koupili nová ekologicky šetrná auta, ale protože jim vládnoucí politici v uplynulých dvacetiosmi letech zařídili, že vydělávají podstatně méně než například Rakušané nebo Němci za stejné množství odvedené práce, tak na to prostě nemají zdroje.

K čemu je nám pseudodemokracie, když prostý občan je manipulován každodenně v televizi, aby volil doslova voly? Je jedno, zda volí občanské nebo sociální demokraty nebo případně lidovce. Výsledek je obdobný. Ani nová politická hnutí nedávají záruku, že "bude líp". Bez jasného programu určitě lépe nebude. Samozřejmě ani program není záruka úspěchu, ale kdo ho nemá, tak toho ani nelze nijak kontrolovat, zda plní své sliby. Takovému subjektu dává volič bianko šek: Co politik činí, to dobře činí.

Již uplynula dostatečně dlouhá doba, aby stávající vládnoucí nebo před nimi vládnoucí strany dospěly k hmatatelnému výsledku pro občany.

Nepodařilo se? Tak nezbývá než dát důvěru politické straně, která se na vládnutí v zemi v uplynulých dvacetiosmi letech nepodílela a měla odlišný program, který dosud nebyl v praxi Česka realizován a z jeho obsahu plyne, že by jeho realizací mohl být  dosažen významně větší prospěch pro velkou většinu občanů než dokázaly předchozí vlády od roku 1990 dle svých programů.

Touto stranou je KSČM, která není zatížena skandály a zjevnou korupcí v takovém rozsahu jako je to obvyklé u stávajících politických stran, jejichž politici se ve vládě střídají jak apoštolové na orloji.

Její politický program je dostatečně podrobný, aby bylo možné ho průběžně hodnotit a kontrolovat.

Není tu žádný důvod k pochybnostem, že by tato strana měla méně schopných politiků než ty strany, které tu vládly od listopadu 1989.

Rovněž se nepotvrdilo, že by byli čeští komunisté z principu neschopní pragmaticky vládnout, když například v takové Číně se již řadu let potvrzuje, že kapitalismu se z celého Světa  nejlépe daří v této zemi pod vedením obdobného typu politické strany jako je KSČM.

Tímto odpovídám na úvahu blogera Davida Klimeše.

Jan Vysočina

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…