Jan Ziegler: Skandál - Čína si bere za rukojmí české umělce

30.04.2019 22:27

Týká se to kulturních institucí, které mají v názvu pražský. Důvodem je fakt, že primátor hlavního města Zdeněk Hřib se na rozdíl od Miloše Zemana nechová jako čínský vazal a poskok. Za to ho chválím.

Jan Ziegler: Skandál - Čína si bere za rukojmí české umělce
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
reklama

Na setkání ministra kultury Antonína Staňka s jeho čínským kolegou Luo Šu-kangem se mluvilo o tom, že Čína ruší vystoupení uměleckých těles, která mají v názvu Prahu, konkrétně se to týká Pražského filharmonického sboru, který nepojde do Číny na již dříve potvrzené turné. Jak trefně podotkl expremiér Mirek Topolánek, ministr sebevědomé země by z takového jednání odešel. Ovšem od pana Staňka nic takového čekat nemůžeme.

Čínská strana dokonce po českých umělcích požadovala, aby veřejně primátora Hřiba odsoudili. Ti to samozřejmě odmítli, s tím, že jim jako lidem v kultuře nepřísluší politická hodnocení. Toto je navíc nehorázná drzost, Čína s námi jedná jako s nějakou svoji provincii a vazaly. My ji musíme dát jasně a důrazně najevo, že tomu tak není a jsme suverénní zemí.

Viníkem této situace je především prezident Miloš Zeman, který se k Pekingu chová neskutečně servilně jako poskok.

Já mám vůči pirátskému primátorovi Hřibovi dost výhrad, jeho nápad na šmírování lidí prostřednictvím elektroměrů, jestli ve svých bytech skutečně bydlí, považují za děsivý, ale v tomto případě stojím za ním. Líbí se mně, že na pražské radnici opět zavlála tibetská vlajka, on se sešel s předsedou tibetské exilové vlády Lobsangem Sangayem a na akci pořádané Prahou odmítl žádost čínského velvyslance, aby z ní odešli zástupci Tchajwanu. Z takového sebejistého chování mám radost.

My se nesmíme zaleknout čínských vydírání a výhrůžek. Číňanům musíme jasně říci, že si naše umělce nemohou brát jako rukojmí. A ti koneckonců v Číně vystupovat nemusí a místo toho mohou jet třeba právě na Tchajwan.

https://denikn.cz/minuta/118200/

Jan Ziegler


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké peníze jdou po zelené

10:49 Zbyněk Fiala: Velké peníze jdou po zelené

Přechod k bezuhlíkové ekonomice lze zvládnout do půli století, hlásá jednoznačně Mezinárodní měnový …