Jana Zwyrtek Hamplová: Volební panoptikum aneb přehlídka marnosti

07.10.2013 7:32 | Zprávy

Ještě chvíli bude trvat volební kampaň, a rozhodnutí českého voliče nebude těžké - jít raději na procházku do parku než k volebním urnám.

Jana Zwyrtek Hamplová: Volební panoptikum aneb přehlídka marnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Mimořádné volby, které mají spasit Českou republiku, se stávají karikaturou takových těch opravdových, skutečných voleb. Přehlídka bezradnosti a nedůvodné sebestřednosti volebních subjektů, které si nestačily všimnout, jak jsou tu k smíchu, tu k pláči, tu k vzteku a tu vzbuzují soucit, je smutným obrazem stavu naší dnešní politiky.

Po více jak dvaceti letech po listopadu jsme se dopracovali k tomu, že ve volbách se nám nabízejí buď trosky politických stran, nebo kandidáti stran dobou zdegenerovaných, nebo strany, které může volit jen občan libující si v ruské ruletě, nebo strany minoritní, které, i kdyby byly zvoleny, nebudou tvořit nikdy hlavní politický proud, takže z jejich programu se nebude realizovat nic. O skryté agresivitě, vulgárním slovníku a nereálných slibech zejména nových uskupení nemluvě – jde z nich strach a na budoucí zklamání bychom mohli vsadit ve Fortuně. Český volič tak bude mít nesnadnou úlohu vybrat si tradiční stranu s blbou minulostí nebo novou stranu s blbou budoucností. Jinak řečeno volba mezi současnou "blbou jistotou" nebo "budoucí blbou nejistotou". Opravdu nesnadná volba.

V porovnání například s posledními německými volbami jsou ty české skutečně spíše panoptikum lidských figurek, které mají většinou k přirozeným autoritám, nadhledu a moudrosti daleko asi jako prostitutka k panně orleánské, než soupeřením seriózních volebních subjektů s lídry, požívajícími obecné vážnosti. Staří, noví, v každém případě je jisté, že voliči by rádi viděli kandidovat úplně jiné lidi. Jenže tito „jiní lidé“ nekandidují. Nemají za koho by jim stálo za to do voleb jít, a hlavně nemají důvod proč by vůbec někam kandidovali. Motivaci být dnes politikem může mít totiž jen těžký masochista. Protože pokud by se to dotyčnému i podařilo, jako mávnutím proutku se stane ihned z dříve oblíbeného a vážnosti požívajícího lékaře, učitele, vědce, právníka, ekonoma…atd., nenáviděným politikem, nad kterým každý pohrdavě ohrne nos. Je to jakoby se někdo dobrovolně přihlásil k tomu, že krade a že je v podstatě lump. Takže proč by to lidé, vážící si své léty budované pověsti, vlastně dělali? Aby pomohli České republice? To by k sobě museli najít 199 dalších. A kde brát a nekrást?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Zwyrtek Hamplová - profil

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.