Jaromír Gajdáček: Účtování v nemocnicích má být ku prospěchu pacientů

19.07.2014 7:33 | Zprávy

Před několika lety se platilo nemocnicím tzv. za výkony, vykázané pojišťovnám. Protože nárůsty těchto výkonů byly příliš vysoké, přešlo se na tzv. paušály. Ovšem východiskem pro každou nemocnici byly právě v minulém období vykázané výkony.

Jaromír Gajdáček: Účtování v nemocnicích má být ku prospěchu pacientů
Foto: Svaz zdravotních pojišťoven ČR
Popisek: Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR

Zde platí obecně jedno pravidlo: nemocnice, které měly ve vykazování výkonů dobře naostřenou tužku jsou na tom dodnes lépe, než ty, které vykazovaly poctivě.

Úhradové vyhlášky, jež vydává ministerstvo zdravotnictví, určují, jakým způsobem mají zdravotní pojišťovny hradit péči, poskytnutou v nemocnicích jejich pojištěncům. Na začátku roku dochází k úpravě paušálu, který vychází z referenčního období. Po ukončení roku přijde na řadu vyúčtování, které musí proběhnout vždy do poloviny následujícího roku. Má to svoji logiku, nemocnice uplatňují vůči pojišťovnám některé náklady nad rámec paušálů, které jsou ve smlouvě definovány. Pojišťovna zohlední nárůst počtu pojištěnců v daném regionu, nárůst výkonů nebo také jejich úbytek. Nemocnice má poté povinnost vrátit část peněz vyplacených na zálohách nebo si obhájí doplatek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…