Jaroslav Michal: Slučování zdravotních pojišťoven doufejme už odzvonilo

23.09.2013 12:20

Zdravotnictví patří v současné době rozhodně k nejsilnějším předvolebním tématům. Zaslouženě. Týká se nás všech a péče o zdraví je jedním ze základních předpokladů fungování moderní vyspělé společnosti.

Jaroslav Michal: Slučování zdravotních pojišťoven doufejme už odzvonilo
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto

Na dočasné vládě v demisi je sympatické, že ačkoliv má omezený mandát, snaží se problémy ve zdravotnictví řešit. Dokonce systémově, t.j. s přesahem své vlastní působnosti. Vládní návrh předpokládá, že do zdravotnictví bude přisypáno 4,7 miliardy Kč, a to prostřednictvím zvýšení plateb od státu za některé druhy zdravotních pojištěnců.  Peníze tedy projdou dozorovým sítem zdravotních pojišťoven a ty potom budou moci v rámci mantinelů stávající úhradové vyhlášky moci selektivně uvolnit více prostředků jednotlivým nemocnicím. Jde tedy o krok systémový, podporující dobré hospodaření jednotlivých subjektů a při tom zachovávající zdravou konkurenci mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami.

Volební programy jednotlivých stran se problematice zdravotnictví věnují s pozorností, kterou toto téma vyžaduje a vzhledem k tomu, že můžeme v předčasných volbách očekávat výraznou progresi levicových stran, není od věci si některé jejich představy připomenout. Jsou zajímavé z hlediska určitého posunu k odpovědnosti pojištěnců za své vlastní zdraví. Tedy k pravicovému pojetí. Tak třeba SPOZ plánuje zvýšit poplatek za návštěvu pohotovosti ze současných 90 korun na rovnou stovku. A zachovat chce i platby za hospitalizaci. Také u sociálních demokratů najdete změnu. Slova „nadstandard ve zdravotnictví“ pro ně přestávají být neslušná. To je samozřejmě překvapivé, ovšem je pravdou, že tato jednotlivost je zasazena do poměrně citlivého rámce poskytování zdravotní péče pojištěncům, tedy občanům. ČSSD také upustila od svého letitého záměru slučovat zdravotní pojišťovny, až by zbyla jediná.

Slučování zdravotních pojišťoven bylo jednou z dominant programu bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Co za tímto záměrem stálo a kteří z podnikatelů, popř. kmotrů se angažovali v pozadí této snahy si můžeme jen domyslet. Je pravdou, že získat dobře prosperující zdravotní pojišťovnu i s jejím pojistným kmenem, tedy sumou pojištěnců, kteří platí pojistné, popř. za ně pojistné platí stát, rovná se zlatému vejci ve svém vlastním portfoliu. A když k tomu budu vlastnit ještě síť nemocnic, jsem vítězem Binga, které se hrálo kupříkladu při privatizaci OKD Zdeňkem Bakalou. Neplatí pouze pro největší tuzemskou pojišťovnu, tedy VZP ČR, která se topí v miliardových dluzích a podle jedné z variant měla zůstat jako jediná hospodařící pod dohledem státu. Tomu všichni rozumíme, dokážeme si to představit a jsme rádi, že Bingo bylo předčasnými volbami odloženo, doufejme, že zrušeno.

Takovým prvním prubířským kamenem se mělo stát sloučení VoZP ČR s některou jinou zdravotní pojišťovnou, nejlépe s ZPMV. A šlo se na to od lesa. Od změny zákona, který by sloučení (tedy zánik) této pojišťovny umožňoval, až po tlak na Správní radu a generálního ředitele, kteří svým hlasováním a postojem tuto snahu jednoznačně odmítli. MZČR se tedy rozhodlo vykonat kontrolu v této pojišťovně a z nejasných závěrů se snažilo vyvolat kampaň proti této pojišťovně s tím, že její hospodaření zřejmě není úplně v pořádku. Dokonce podalo žalobu, která měla tuto domněnku potvrdit a stala se nezbytným divadelním aktem doprovázejícím tento spektákl.  VoZP ČR v době vrcholícího náboru nových pojištěnců tak přišla podle nezávislých zdrojů o cca třicet tisíc nových klientů.

Je potřeba zdůraznit, že VoZP ČR pracuje dlouhodobě s vyrovnaným rozpočtem a v konkurenčním prostředí sedmi tuzemských pojišťoven se pohybuje s jistotou a jasně danými pravidly. Počet jejích pojištěnců se blíží hranici 700 000 a patří tak ke středně velkým zdravotním pojišťovnám, které vyvažují konkurenční prostředí a dávají možnost širšího výběru pro veřejnost. Nehledě na její specifické vazby k Armádě ČR a koordinaci péče o vojáky z povolání s MOČR. Včetně těch, kteří jsou vysíláni do zahraničních misí a jejich potřeby bývají mnohdy hodně specifické a nákladné. Doufejme tedy, že snahy bývalého ministra zdravotnictví jsou také už bývalé a odešly spolu s ním a že politické strany, které získají odpovědnost po předčasných volbách, budou svou zdravotní politiku dělat ve prospěch občanů, nikoliv proti nim. Předvolební programy některých z nich to alespoň naznačují.

Jaroslav Michal

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…