Jiří Kalach: Obama nás žene do boje, který nevyhraje ani Zaorálek

22.04.2014 8:55

Stanovisko místopředsedy Okresní hospodářské komory Ústí nad Labem k případným ekonomickým sankcím namířeným proti Rusku.

Jiří Kalach: Obama nás žene do boje, který nevyhraje ani Zaorálek
Foto: archiv red, tan
Popisek: Protesty na Ukrajině
reklama

Export demokracie tak, jak jsme ho svědky ze strany takzvaného Západního svobodného světa, má v posledních letech fatální následky. Tyto následky jsou nejvíce zřejmé na současném vývoji v Ukrajině.

Zřejmě nikdo v USA a u našich nevolených zástupců v EU nevyhodnotil správně kam, až dojde situace, kterou výše jmenovaní sponzorovali svojí politikou dotací ,,neziskovým organizacím“ na Ukrajině (již známých přiznaných 5 mld. USD).

Tyto peníze a politika nesmyslných slibů zapříčinili pád demokraticky zvolené vlády a můžeme si o této vládě myslet, co chceme. Tato vláda byla zvolená, možná více demokraticky než např. Bushova administrativa, kdy při její volbě kdesi na Floridě zafoukal vítr a Al Gore se nestal prezidentem USA.

Ale zpět k Ukrajině. Bojovníky za „demokracii“ na Majdanu musel někdo živit, šatit, platit, dodávat benzín do zápalných láhví, organizovat atd. Celý další vývoj tak, jak ho vidíme, je již pouze následkem a důsledkem tohoto prvotního impulsu. Všichni ti, kteří slibovali Ukrajincům nereálné lepší zítřky a kteří si neuvědomili, že Evropa není schopná a ochotná přispívat na zvýšení životní úrovně dalších padesáti mil. obyvatel, musí nést odpovědnost. Naopak odpovědnost nemůžou nést firmy a obyvatelé Evropy, kterých by se dotkly nesmyslné sankce, které by vedly k dalšímu poklesu ekonomiky.

Obama to řekl jasně, když prohlásil, že v případě hlubších sankcí nebude hledět na vedlejší následky. Vedlejší následky to je pokles hospodářství v zemích, jako je ČR, Maďarsko, Bulharsko a další. Nenechme se mýlit, z geopolitického hlediska nejsme nic. To nám USA dokázaly svým rozhodnutím oproti raketové obraně, jejíž výstavbu po zvolení Obamy zrušily bez omluvy. Celá situace na Ukrajině měla evidentně sloužit k rozšíření trhu, získání miliónu nových zákazníků, k získání přístupu k nerostným zdrojům a ne k rozvoji ukrajinského průmyslu, který je tak zastaralý, že jeho export do Ruska je víceméně politickou záležitostí.

Díky současnému vývoji, většiny těchto cílů na Ukrajině nebude dosaženo. Naopak v Evropě Spojené státy svojí politikou dosáhly některých cílů. Rusko zřejmě již nepostaví v Evropě žádnou jadernou elektrárnu. V USA se mluví o otevření dalších nalezišť zemního plynu a hlupáci blábolí o jeho možné náhradě za ruský plyn přepravou v tisících nových tankerech. Požaduje se také navýšení finančních prostředků pro NATO atd.

Nenechme se mýlit, Rusko je bohatá nevěsta a Evropa je stará, sociálními nemocemi prolezlá nevěstka. Případné hospodářské sankce mohou jenom uškodit. 

Domnívám se, že je špatné snažit se vyvážet demokracii do zemí, které na ni buď nejsou připraveny, nebo ji přímo odmítají. Vždyť i  tzv. arabské jaro bylo nešťastným příběhem od začátku do konce, kdy pouze v Egyptě situace dospěla k pozitivnímu obratu.

Ukrajina je země připomínající Rakousko v dobách než se stalo Rakousko-Uherskem. Z tohoto pohledu se na vývoj v Ukrajině musíme dívat a spíše se snažit přispět k její federalizaci. V tomto bodě můžeme uplatnit naše zkušenosti. Z pohledu ekonomického musíme udělat vše, abychom pokračovali ve spolupráci s Ruskem, a to i proto, že je cestou do Asie a těmto trhům a ekonomikám patří budoucnost. Z pohledu politického nezbývá než dodat, že ,,Kdo seje vítr, sklízí bouři“ a zamyslet se nad nesmyslností některých principů EU, v které nevolení odložení politici mohou jednat bez jakékoliv zodpovědnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

21:04 Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

Po čtyřletém intermezzu prezidenta republikánů, přichází dnes v šest hodin středoevropského času do …