Jiří Tichý: Umění probouzející i povznášející

21.07.2014 12:30 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Je červenec, horko, mozek se zapařuje, mnohým. Některým se však zapařil už z jara. Paní Livia Klausová zcela nepatřičně zasáhla do mezinárodního výtvarného projektu Privátný nacionalismus, když se rozhořčila nad artefaktem Dalibora Bači, který prý "pošlapává" symbol naší země.

Jiří Tichý: Umění probouzející i povznášející
Foto: Hans Štembera
Popisek: Livia Klausová

Kdysi československou, dnes už jen českou vlajku položil na podlahu před vchod košické galerie a zůstalo jen a jen na návštěvnících, zda se jí vyhnou nebo na ni vstoupí. Že nešlo ze strany umělce o zneuctění, bylo nabíledni každému, jemuž jaro mozek nezapařilo.

Prostě umění nepostavené na líbivé estetice, nýbrž na provokativnosti, které se snaží chápavější probudit z letargie, avšak úřednické nechápavce naštve a popudí. V každém režimu, jak vidno. Vzpomeňte na poprask kolem do TV vpašovaného atomového hřibu skupiny Ztohoven, nebo ukřižovaného Krista Michala Hýbka, například. 

Právě v tomto duchu kontroverznosti v umění koncipují kurátoři a umělečtí kritici výstavní program holešovické venkovní galerie Artwall. Pro nezasvěcené: jde o opěrnou zeď Letenských sadů na Nábřeží Kapitána Jaroše a Edvarda Beneše. 

Od čtvrtka lze na zdi zhlédnout velkoformátové fotografie holešovických bezdomovců, kteří v křoviskách nad ní měli svůj habitat a byli z něj vyhnáni. Někteří je budou možná považovat za laciné efektní zviditelnění se jejich autora Tomáše Třeštíka. Technickou dokonalostí snímků lidí bez domova chce však autor vyvolat efekt zcela opačný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…