Upozorňují v ní, že akce má být protiváhou k oslavám v Osvětimi, které jsou pojaty jako vzpomínková akce. Západu ani Polákům se totiž nechce oslavovat Rusy jako osvoboditele ve chvíli, kdy okupovali Krym, destabilizují Ukrajinu a chtějí znovu uplatnit svůj mocenský vliv na územích, které ovládali v době studené války. Rusko usiluje o to, aby při tom při všem vznikla iluze o jeho jednotě se Západem v boji proti antisemitismu, rasismu a xenofobii. Je to zneužití obětí holocaustu a zneužití obětí nynějších krvavých útoků v Paříži. Proti tomu je třeba v rámci daném ústavou a zákony veřejně vystoupit, zvláště pokud do ČR při té příležitosti navíc ještě přijede prezident Putin.
Výzva Klubu na obranu demokracie a někdejších účastníků Demokratické iniciativy
Svět stále ještě žije krvavými teroristickými útoky v Paříži. Islámský terorismus představuje velké nebezpečí a nelze ho bagatelizovat. Bylo by však neblahé přehlédnout kvůli tomu nebezpečí jiná a stejně naléhavá.
27. ledna uplyne 70 let ode dne, kdy ruská armáda osvobodila nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi. Před deseti lety proběhly při té příležitosti v Polsku okázalé oslavy s mezinárodní účastí. Dnes je jiná situace, Ruská federace anektovala Krym, podporuje rozvrat na východě Ukrajiny a netají se záměrem znovu uplatnit svůj mocenský vliv na územích, které Rusové tak či onak ovládali během studené války. Vztahy mezi demokratickým Západem a Ruskem jsou na bodu mrazu, málokdo má chuť mu pomáhat, aby bylo za těchto okolností oslavováno jako osvoboditel. Proto v Polsku proběhne tentokrát jen vzpomínková oslava v Osvětimi, kterou pořádá státní Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zúčastní se ovšem i polský a německý prezident. Ruský prezident účast odmítl, nebyl ostatně ani pozván.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz