Komora: Odchody exekutorů pokračují, minulý týden rezignoval již jedenáctý v tomto roce

15.09.2016 16:20

Za prvních 8 měsíců letošního roku Exekutorská komora ČR eviduje již 11 soudních exekutorů, kteří se rozhodli ukončit svou činnost. Zatím posledním exekutorem, který rezignoval na svou funkci, se stala Soňa Karasová, jejíž mandát skončí na konci března příštího roku. Za zvýšeným počtem odcházejících exekutorů jsou dle Exekutorské komory nepříznivé podmínky pro výkon povolání soudního exekutora. Exekutorům totiž přibývají nové povinnosti, zvyšují se nároky na jejich práci a naproti tomu se neustále snižuje vymahatelnost. V poslední době se k tomu přidal intenzivní tlak Ministerstva spravedlnosti, které prosazuje nesystémové snížení exekučního tarifu. EK ČR se obává, že hromadné rezignace exekutorů budou pokračovat a nastane problém s předáváním běžící exekuční agendy. O uvolněné exekutorské úřady totiž není dlouhodobě zájem.

Komora: Odchody exekutorů pokračují, minulý týden rezignoval již jedenáctý v tomto roce
Foto: Exekutorská komora ČR
Popisek: Exekutorská komora ČR, logo.

Zájem o profesi soudního exekutora stále klesá. Do výběrových řízení na uvolněné úřady se hlásí stále méně zájemců a některé úřady se nedaří obsazovat vůbec. Celá exekutorská profese je dle EK ČR v současnosti ve velké nejistotě. „Snížení exekučního tarifu avizuje ministr spravedlnosti v době, kdy vlivem zahajování dalších exekucí na neustále se opakující notorické dlužníky rapidně klesá průměrná vymahatelnost pohledávek. Náklady na exekuční vymáhání takových nevymahatelných pohledávek nikdo nehradí, a jsou tudíž dotovány exekutory,“vysvětlila prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková.

Zhoršené atmosféře mezi soudními exekutory nepřispěly ani časté legislativní změny, které oslabují pozici věřitele a umožnují dlužníkům unikat z plnění povinností či skrývat exekučně zabavitelný majetek. Tyto změny navíc ztěžují orientaci v exekučním řízení nejenom jeho účastníkům, ale i exekutorům a exekučním soudům.

„Zvýšení počtu rezignací exekutorů po ohlášení plánů ministra spravedlnosti na výrazné snížení tarifu je odrazem skutečnosti, že řada exekutorských úřadů stojí již nyní ekonomicky na hraně a v případě dalšího snížení tarifu exekutoři náklady na provoz svých úřadů neunesou a svůj úřad opustí,“ upozornila Pavla Fučíková a dodala: „Máme bohužel signály o tom, že řada dalších soudních exekutorů zvažuje podat rezignace. Upřímně však nevím, jak tyto uvolněné úřady obsadíme, když zájemců o účast na výběrových řízeních je nedostatek a již nyní máme 22 dlouhodobě neobsazených úřadů. Největší problém tak představuje zajištění kontinuity exekutorských úřadů a exekučních řízení.“

Zatímco dříve se do výběrového řízení na obsazení úřadu přihlásili třeba čtyři uchazeči, dnes je situace zřetelně odlišná. Z celkového počtu 23 výběrových řízení v letech 2013–2016 se přibližně v polovině případů nepřihlásil nikdo či pouze jeden uchazeč.

Ve své „analýze“ Ministerstvo spravedlnosti říká, že exekutorský úřad by měl zpracovávat ročně 2400 exekucí, už dnes je však nápad na úřad cca 5 tisíc nových řízení ročně a při poklesu počtu exekutorů by to bylo již 10 tisíc případů na úřad ročně. Kromě toho obvyklý úřad vede 30 tisíc běžících dříve nařízených řízení, a pokud bude exekutorských úřadů polovina, bude to již těžko představitelných 60 tisíc věcí na úřad. V současné situaci, kdy na jednoho dlužníka připadá 4,5 exekuce a ten musí současně komunikovat s více exekutorskými úřady, by se mělo Ministerstvo spravedlnosti zabývat skutečně systémovými otázkami jako je koncentrace ke geograficky nejbližšímu exekutorskému úřadu, která může významně pomoci snížit náklady exekuce a usnadnit komunikaci dlužníků s exekutory.

Počet rezignací soudních exekutorů v roce 2016/2017*: 11

1.       JUDr. Tomáš Vrána, Přerov, zánik k 31. 3. 2016

2.       JUDr. Emilie Čenovská, Strakonice, zánik k 30. 6. 2016

3.       Mgr. Michal Rudý, Praha 8, zánik k 31. 7. 2016

4.       JUDr. Jiří Fišer, Nový Jičín, zánik k 31. 7.2016

5.       JUDr. Dagmar Kuželová, Praha 4, zánik k 31. 8. 2016 

6.       JUDr. Jan Grosam, Sokolov, zánik k 30. 11. 2016 

7.       JUDr. Pavel Vyžral, České Budějovice (žádost podaná 14. 6. 2016)

8.       JUDr. Josef Černý, Zlín (žádost podaná 20. 6. 2016)

9.       JUDr. Martin Růžička, Zlín, zánik k 31. 12. 2016

10.    JUDr. Milan Vlha, Ostrava (žádost podaná 25. 8. 2016), zánik k 28. 2. 2017

11.    JUDr. Soňa Karasová, Liberec, zánik 31. 3. 2017.

Meziroční porovnání rezignací exekutorů

2016/ 2017*

11

   2015

3

2014

5

2013

2

* 9 exekutorům zanikne mandát v roce 2016, 2 exekutorům zanikne mandát v roce 2017

Stav k 13. září 2016

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…