Lukáš Kovanda: K vývoji cen pohonných hmot a dnešnímu zasedání kartelu OPEC

30.11.2017 12:33

Růst cen pohonných hmot v ČR se po citelném růstu v první polovině listopadu v druhé polovině měsíce zastavil, zejména v případě cen benzínu došlo dokonce k jeho mírné korekci.

Lukáš Kovanda: K vývoji cen pohonných hmot a dnešnímu zasedání kartelu OPEC
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Benzín se tak prodává aktuálně průměrně za 30,75 koruny za litr, kdežto nafta za 29,84 koruny za litr. Klíčovým důvodem je fakt, že se zastavil růst cen ropy.  Ropa typu Brent zdražila od první polovinyříjna do první poloviny listopadu o skoro deset dolarů za barel, pak ale tento znatelnýcenový růst ustal a ropa se dnes obchoduje mírně pod svými maximy z první půlelistopadu. Zraky ropných investorů z celého světa dnes budou upřeny do Vídně, kde proběhne zasedání ropného kartelu OPEC. Nejdůležitější „tradiční“ světoví producenti ropy, ti těžící spíše konvenčně než z břidlic, by naněm dle převažujícího očekávání trhu měli odsouhlasit prodloužení dohody oomezení těžby ropy. Ta stávající, uzavřená před prázdninami, platí do března 2018. Investoři nyní soudí, že se ve Vídni ropné velmoci v čele seSaúdskou Arábií a Ruskem dohodnou na prodloužení omezení těžby až do koncepříštího roku. Vyloučit však nelze jiný výsledek. Třeba ten, že se dohoda prodloužípouze do června 2018 nebo že se rozhodnutí o prodloužení dohody odloží do lednanebo února příštího roku. Hlavní „neznámou“ je postoj Ruska. Tomu už mohou z hlediska jeho rozpočtových potřeb vyhovovat současné cenové úrovně na trhu s ropou, přičemž se zároveň obává dalšího růstu cen ropy, které by vedlo k razantnějšíaktivizaci kapacit amerických břidličných těžařů. Jejich silná aktivizace přitommá potenciál snížit tržní podíl Ruska, ale i dalších „tradičních“ těžařů, na trhu s ropou. Jakékoli jiné dnešní rozhodnutí než prodloužení těžby dokonce roku 2018, by bylo pro trhy rozčarováním. Cena ropy by v takovém případě citelně poklesla a řidiči v ČR mohli počítat s tím, že už jim dokonce roku pohonné hmoty nezdraží. Pokud se očekávání trhu naplní a dohoda budeprodloužena, jak trh předpokládá, lze do konce roku očekávat 2018 růst cen benzínu v ČR nad úroveň 31 korun za litr a růst cen nafty nad 30 korun zalitr. 

Lukáš Kovanda

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…