Martin Koloc: Země plná trpaslíků…

15. 9. 2020 17:20

Před pětadvaceti lety jsem v říjnu vyhrál titul mistra Evropy v závodech tahačů a stal se prvním českým okruhovým šampiónem. Ve stejný rok a měsíc vydala kapela Kabát album, jehož jméno jsem si dovolil použít.

Martin Koloc: Země plná trpaslíků…
Foto: Facebook
Popisek: Jaromír Jágr
reklama

Ne snad, že bych byl velký rocker, ale na album jsem nezapomněl. Dal jsem totiž mechanikům v případě oslav volnou ruku, a když něco duní depem tři dny od rána do večera, člověk nezapomene ani po čtvrtstoletí.

„Názor“ anonymního davu

V souvislosti s trpaslíky ovšem nehodlám psát o tahačích, ale o hokeji. Ve druhé lize se totiž po roční pauze, doufejme představí v dresu rodného Kladna, nejúspěšnější hokejista české historie Jaromír Jágr. S 1921 body historicky druhý nejproduktivnější hráč NHL se totiž stal v průběhu uplynulé sezóny až na malé výjimky, jakou byl například s adresnou kritikou za užívání elektrického kola basketbalista Tomáš Satoranský (jsem zvědav, jestli za jak dlouho rozehrávač Chicago Bulls dotáhne bodové skóre „osmašedesátky“) terčem ataků zvláštního druhu osob, které svou „sílu“ projevují pouze jako součást anonymního řvoucího davu. Cože to provedl? V roce 2017 navštívil Čapí hnízdo. Loni v dubnu letěl jako člen prezidentské delegace do Číny. A letos v lednu si dovolil říci: „Že by se uzavření extraligy nebránil, protože extraliga potřebuje zlevnit.“

Kdos v Číně nebyl, hoď kamenem

Na Čapí hnízdo nemám názor, snad kromě toho, že každý si může ve svobodném světě chodit, kam chce. Čína? Na tamní půdě závodili a hráli například: Michal Schumacher, Lewis Hamilton, LeBron James, Kobe Bryant, Kevin Durant, Usain Bolt, Michael Phelps, Roger Federer, Novak Djokovič, Rafael Nadal, Petra Kvitová, Barbora Špotáková, Ondřej Synek, David Kostelecký… Jsem si 100% jist, že žádný z výše uvedených sportovců nestartoval v Číně pod pohrůžkou násilí, ve všech případech se jednalo o dobrovolnou účast za nemalé peníze. Přesto se v jejich případě hysterická reakce nekonala. Uzavření ligy? Z pozice majitele sportovního týmu Jaromíra Jágra zcela chápu. Ostatně, uzavřené jsou vedle NHL, tak NBA či NFL, po sportovní a ekonomické stránce žádná ze soutěží nestrádá. Asi je to dáno tím, že v Severní Americe se bere, na rozdíl od Evropy, sport jako byznys. Mimochodem, kolik českých sportovců si pořídilo po vzoru Jaromíra Jágra vlastní klub? Libor Zabránský (Kometa Brno), Jiří Dopita, který svůj podíl v Olomouci prodal po deseti letech v roce 2015. Ještě mě napadá Martin Straka (Plzeň). Pokud jsem na někoho zapomněl, omluva. Mimochodem, nedošlo poté, co Kladno spadlo, k uzavření extraligy?

Anketa

Mělo by Česko stavět další bloky jaderných elektráren?

88%
12%
hlasovalo: 8303 lidí

Takže, pro ty, kteří ctí právo člověka sdělit vlastní názor bez „ochrany“ řvoucího a anonymního davu asi tolik. Vedle Pavla Nedvěda, který to z obyčejného kluka ve Skalné dotáhl ve fotbalovou hvězdu první velikosti a dnes je viceprezidentem Juventusu Turín, je Jaromír Jágr nejvýraznějším českým „kolektivním“ sportovcem. Mimochodem, v Číně byl s prezidentem Zemanem vedle Jaromíra Jágra právě Pavel Nedvěd, který se v minulosti stal patronem čínské fotbalové Superligy. Kupodivu, nikde jsem nenarazil na dehonestující vyjádření ze strany například Milana Baroše, Dino Kollera, Tomáše Rosického, Marka Jankulovského, tak, jako se tomu stalo ze strany některých bývalých hráčů v případě Jaromíra Jágra.

Neurážejme trpaslíky

Jaromír Jágr je historicky třetím nejlepším střelcem NHL a kromě dvou Stanley Cupů vyhrál snad všechny individuální trofeje. V roce 1998 dal v Naganu spolu s dalšími hráči a Ivanem Hlinkou národu pocit hrdosti. A v roce 2010 svým přístupem „zapříčinil“, že tým, který bojoval o postup ze skupiny, vyhrál, bohužel naposled, celý šampionát. Místo toho, aby si užíval peněz a hrál golf, nezapomněl na klub, který ho vychoval. Z pozice majitele a klíčového hráče (!!!) vrátil na Kladno, byť na pouhý rok, po pěti sezónách ligu, aby v sedmačtyřiceti letech (!!!) ukázal, že na nejvyšší soutěž stále stačí. Důkazem toho je průměr 0.783 bodu na zápas. Za to vše se mu dostalo výsměchu a znevažování. Vzhledem k úrovni jeho „oponentů“ si říkám, zdali jsem přirovnáním k nim neurazil trpaslíky…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Koruna padá, skepsi nepodléhejme

11:00 Lukáš Kovanda: Koruna padá, skepsi nepodléhejme

Komentář k opětovně slábnoucí koruně