Milan Frydrych: České PMI zakončilo sérii korekcí v Evropě

02.03.2018 8:15

Český index nákupních manažerů ve výrobě v únoru klesl na 58,8 b. Trh očekával pokles na 59,0 b., náš odhad byl o desetinu bodu blíže. Vysoké tempo růstu nových zakázek svědčí o pokračujícím růstu globální poptávky. Průzkum poukazuje na stále se zlepšující podmínky ve zpracovatelském průmyslu. Navzdory poklesu indexu v únoru se jeho průměrná hodnota za poslední tři měsíce zvýšila na 59,5 b., jednu z nejvyšších v historii měření.

Milan Frydrych: České PMI zakončilo sérii korekcí v Evropě
Foto: pixabay.com
Popisek: Průmysl - ilustrační foto

Zpracovatelský průmysl byl v únoru i nadále podporován robustním nárůstem objemu výroby, ačkoliv o něco menším než v předchozím měsíci. Velká zákaznická poptávka v tuzemsku i zahraničí táhne současnou expanzi. Stále pokračuje zhoršování situace v dodavatelském řetězci, což se promítá do vyšších cen vstupů. Průzkum poukazuje na fakt, že vyšší náklady byly převážně převedeny na koncové zákazníky. Ceny výstupů vzrostly nejrychleji od dubna 2011.

Výrobní zásoby rostly výrazně pomaleji kvůli zmíněným nedostatkům v dodavatelském řetězci a vyšším cenám vstupů. Nábory nových pracovníků v únoru zpomalily, jelikož firmy nenacházejí zručné zaměstnance. Podnikatelská důvěra poklesla, ale stále se nachází na vysokých hodnotách. Z průzkumu vyplývá, že firmy pokračují v plánování investic, což je zásadní pro udržení budoucí konkurenceschopnosti.

Český PMI se drží nad hranicí 50 bodů již devatenáctým měsícem v řadě. PMI klesl v Maďarsku, Polsku, Německu i v celé eurozóně. Česká republika tak uzavřela sérii korekcí PMI v Evropě, jejichž hodnoty neodpovídaly makroekonomickým fundamentům. České PMI naznačuje pokračování nadprůměrného růstu české ekonomiky. Pro tento rok odhadujeme průměrný růst HDP na 3,3 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…