Mirko Raduševič: Názor k Philipu Rothovi

24.05.2018 19:07 | Zprávy

Když včera zemřel Philip Roth, objevila se řada článků vzpomínajících, že to byl on, kdo jako jeden z prvních slavných spisovatelů seznámil Západ se současnou českou literaturou, která se nesměla během let normalizace u nás vydávat.

Mirko Raduševič: Názor k Philipu Rothovi
Foto: pixabay.com
Popisek: Smuteční kytice - ilustrační foto

Seznámil Západ jak s Kunderou, s Ivanem Klímou i dalším, ať rozhovory vedenými v prestižních periodicích nebo přímo také tím, že založil vydavatelství, které se soustředilo na publikování východoevropských autorů.

Těžko říci, jak k tomu Philip Roth dospěl a navíc laik v oblasti literární historie a teorie může jen odhadovat z přečtených článků motivy Rothova rozhodnutí. Dovoluji si názor, že rozhodně to zapříčinila skutečnost, že Roth byl především homo politicus. To, že se začal zajímat o východoevropskou literaturu, stejně jako ostatní západní intelektuálové, bylo způsobeno především politickou situací a útlakem spisovatelů u nás. Nikoli tedy prvotně literárními kvalitami. Přiznejme si, že ty byly objevovány až druhé linii. Lze usuzovat také z toho, že po roce 1989 Philip Roth toto své vydavatelství zavřel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Hodnocení světových lídrů

Dobrý den, mohu se zeptat, jak, kdo a podle čeho hodnotí světové lídry? Podle mě se do nedá moc porovnávat nebo si nedokážu představit, na základě čeho jsou porovnáváni? Ptám se vás, protože vy jste jakýsi průzkum vytáhl, tak předpokládám, že o něm víte více. Já se přiznám, že mu nerozumím. Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Nejít na Národní je vyjádřením úcty k odkazu 17. listopadu

15:57 Ivo Strejček: Nejít na Národní je vyjádřením úcty k odkazu 17. listopadu

Dennáí glosa Ivo Strejčka