Miroslav Novák: Do meziroční inflace promlouvají vyšší ceny pohonných hmot i potravin

09.10.2018 14:57

V meziročním srovnání byly hlavním tahounem inflace i nadále náklady spojené s bydlením, které přispívají k celkovému růstu inflace zhruba z jedné třetiny. Do meziroční inflace významně promlouvají i vyšší ceny pohonných hmot a po letní odmlce i ceny potravin.

Miroslav Novák: Do meziroční inflace promlouvají vyšší ceny pohonných hmot  i potravin
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Spotřebitelské ceny v září oproti srpnu poklesly o 0,3 % a v meziročním srovnání inflace zpomalila na 2,3 % ze srpnových 2,5 %.

K meziměsíčnímu poklesu inflace významně přispěly především levnější dovolené, což je tradiční obrázek konce letní sezóny. Dalším faktorem, který se významně podepsal pod snížení inflace byly celostátní slevy jízdného v autobusové a železniční dopravě. Dražší potraviny, alkohol či oblečení a obuv nedokázaly vliv levnějších dovolených a slev v jízdném plně kompenzovat.

V meziročním srovnání byly hlavním tahounem inflace i nadále náklady spojené s bydlením, které přispívají k celkovému růstu inflace zhruba z jedné třetiny. Do meziroční inflace významně promlouvají i vyšší ceny pohonných hmot a po letní odmlce i ceny potravin.

Rychlý růst mezd a velmi nízká nezaměstnanost se podepisují pod zvyšující se domácí inflační tlaky. To je velmi dobře vidět z vývoje cen neobchodovatelných položek, zjednodušeně především služeb. Zatímco ceny zboží v září meziročně úhrnem vzrostly o 2,0 %, tak ceny služeb vzrostly o 2,9 %.

Vše nasvědčuje tomu, že se i ve zbylých měsících letošního roku, bude inflace bezpečně pohybovat nad hladinou 2 %. Česká národní banka má tak do konce letošního roku prostor ještě k jednomu zvýšení úrokových sazeb, a to za předpokladu, že koruna ve 4. čtvrtletí výrazně neposílí.

Miroslav Novák
analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Na Velkou Británii se valí (z Francie) nelegální migranti

21:37 Jan Urbach: Na Velkou Británii se valí (z Francie) nelegální migranti

Od počátku letošního roku eviduje Velká Británie třikrát vyšší počet ilegálních migrantů než za cel…