Miroslav Novák: Do meziroční inflace promlouvají vyšší ceny pohonných hmot i potravin

09.10.2018 14:57

V meziročním srovnání byly hlavním tahounem inflace i nadále náklady spojené s bydlením, které přispívají k celkovému růstu inflace zhruba z jedné třetiny. Do meziroční inflace významně promlouvají i vyšší ceny pohonných hmot a po letní odmlce i ceny potravin.

Miroslav Novák: Do meziroční inflace promlouvají vyšší ceny pohonných hmot  i potravin
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Spotřebitelské ceny v září oproti srpnu poklesly o 0,3 % a v meziročním srovnání inflace zpomalila na 2,3 % ze srpnových 2,5 %.

K meziměsíčnímu poklesu inflace významně přispěly především levnější dovolené, což je tradiční obrázek konce letní sezóny. Dalším faktorem, který se významně podepsal pod snížení inflace byly celostátní slevy jízdného v autobusové a železniční dopravě. Dražší potraviny, alkohol či oblečení a obuv nedokázaly vliv levnějších dovolených a slev v jízdném plně kompenzovat.

V meziročním srovnání byly hlavním tahounem inflace i nadále náklady spojené s bydlením, které přispívají k celkovému růstu inflace zhruba z jedné třetiny. Do meziroční inflace významně promlouvají i vyšší ceny pohonných hmot a po letní odmlce i ceny potravin.

Rychlý růst mezd a velmi nízká nezaměstnanost se podepisují pod zvyšující se domácí inflační tlaky. To je velmi dobře vidět z vývoje cen neobchodovatelných položek, zjednodušeně především služeb. Zatímco ceny zboží v září meziročně úhrnem vzrostly o 2,0 %, tak ceny služeb vzrostly o 2,9 %.

Vše nasvědčuje tomu, že se i ve zbylých měsících letošního roku, bude inflace bezpečně pohybovat nad hladinou 2 %. Česká národní banka má tak do konce letošního roku prostor ještě k jednomu zvýšení úrokových sazeb, a to za předpokladu, že koruna ve 4. čtvrtletí výrazně neposílí.

Miroslav Novák
analytik

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Quod licet lovi, non licet bovi

21:33 Jiří Weigl: Quod licet lovi, non licet bovi

Média v uplynulých dnech informovala o studii WHO, která dokumentuje tragické srovnání výsledků prot…