Nebezpečí 5G sítí - edukativní kampaň Huawei pomáhá rozkrýt mýty a nepravdy o sítích nové generace

28.05.2020 12:19 | Zprávy

Falešné zprávy (tzv. fake news) spojující sítě 5G s pandemií koronaviru Covid-19 či spekulace o přítomnosti zadních vrátek v čínských technologiích. I na tyto nepravdy a mýty se zaměřil nový projekt společnosti Huawei „Bezpečnost 5G“.

Nebezpečí 5G sítí - edukativní kampaň Huawei pomáhá rozkrýt mýty a nepravdy o sítích nové generace
Foto: Huawei
Popisek: Huawei

Edukativní kampaň cílená na širokou veřejnost přináší fakta a důkazy pro vyvrácení populárních mýtů, jejichž intenzita kolování na sociálních sítích v posledních měsících značně vzrostla. Kampaň probíhá prostřednictvím printové i online reklamy a na sociálních sítích.

Poté, co mezinárodní zpravodajská agentura Reuters přinesla začátkem dubna 2020 zprávy o úmyslném podpalování telekomunikačních stožárů pro 5G sítě v anglickém Birminghamu a Merseyside, se naplno ukázala síla šířených pomluv a konspiračních teorií. Hlavní sociální média, včetně Facebooku a YouTube, se dlouhodobě snaží omezit šíření falešných zpráv, které v době pandemie pouze podporují všeobecnou paniku. Na nepravdivá tvrzení týkající se sítí 5G reagovaly WHO, Evropská komise i americká FDA. Zaměřila se na ně i britská organizace Full Fact provádějící ověřování údajů, tzv. fact check. Poukazuje na to, že se virus šíří i v zemích bez funkční 5G infrastruktury – například v Íránu, který byl koronavirovou infekcí významně zasažen – a dodává, že důkazy o škodlivosti 5G sítí na lidské zdraví dosud neexistují.

„Na frekvencích, které se chystají na přenos 5G, ještě donedávna běžel mnohem silnější televizní signál, který přijímala téměř každá rodina. Televizní vysílání všichni dobře známe a televize jsou s námi od 30. let 20. století. A TV vysílání se nyní už nikdo nebojí,“ uvedl Tomáš Kolder, tiskový mluvčí korporátní divize Huawei. Mobilní telefony a vysílače přenášejí rádiové signály při frekvencích výrazně nižších, než jsou frekvence rentgenového či ultrafialového záření. Ty jsou naopak dostatečně silné, aby poškodily lidské buňky a DNA, a jsou klasifikovány jako ionizující záření. „Pravidla a normy určené legislativou k ochraně zdraví před případnými účinky elektromagnetického pole jsou striktně nastaveny jak na úrovni Evropské unie, tak i samotné České republiky, a zahrnují nejnovější technologie včetně sítí 5G,“ dodal Tomáš Kolder. Kampaní chce společnost reagovat i na aktuální situaci v ČR, konkrétně například v Jeseníku, kde má v červenci proběhnout první vlna testování 5G v České republice a kde nyní sílí hlasy odpůrců ohánějících se falešnými zprávami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …