Ondřej Kosina: Má být Katalánsko nezávislé?

06.11.2017 8:36 | Zprávy

27. října 2017 – shodou okolností bez jednoho dne 99 let po vzniku samostatného Československa – vyhlásili Katalánci republiku nezávislou na Španělském království. Tomuto kroku předcházelo referendum, ve kterém se 1. října 90,1 % hlasujících vyslovilo pro nezávislost, avšak plebiscitu se zúčastnilo pouze 42 % voličů. Jaký zaujmout k této otázce postoj?

Ondřej Kosina: Má být Katalánsko nezávislé?
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Často bývají zmiňovány různé paralely z historie nedávné i vzdálenější – např. vznik Československa 28. října 1918 na základě práva národů na sebeurčení nebo anexe Krymu Ruskem v březnu 2014 na základě téhož práva (většina krymských Rusů si přála odtržení od Ukrajiny) atd. Někdo připomíná, že upřednostňování práva národů na sebeurčení nad vším ostatním by vedlo k odtržení Sudet od Československa a takto by bylo možné i legitimizovat secesi Kosova od Srbska, kde si většina Albánců nepřála setrvat v jednom státě se Srby. Historické paralely jsou často velmi zavádějící a nepřenosné. Situaci v jednom státě nelze automaticky aplikovat na poměry ve státě jiném. Je třeba nahlížet na historický kontext, tradici státnosti a celou řadu dalších významných faktorů a okolností. Jaký tedy byl vývoj Katalánska během minulých staletí?

Katalánsko bylo ve středověku součástí Aragonského království. V roce 1469 sňatkem katolických veličenstev – budoucího aragonského krále Ferdinanda II. a kastilské královny Isabely – fakticky začalo formování španělského státu. V roce 1640 Katalánci povstali proti španělské nadvládě a byla vyhlášena republika. Tento pokus o nezávislost byl potlačen, avšak Katalánsko si udrželo rozsáhlou autonomii, která byla zrušena až na počátku 18. století po nástupu Bourbonů v osobě Filipa V. na španělský trůn, neboť Aragon podporoval během války o španělské dědictví habsburskou stranu. Obnovení autonomie umožnila až španělská druhá republika existující v letech 1931 – 1939, ovšem vítězství fašizujících povstalců generála Franca v občanské válce znamenalo definitivní konec samosprávy a začátek nejtěžšího období v dějinách tohoto národa. Připomeňme i smutný osud nejvýznamnějšího katalánského politika této doby Lluíse Companyse, který byl v roce 1940 Francovým režimem popraven. V éře frankismu (1939 – 1975) byly katalánská identita, kultura i jazyk brutálně potlačovány. Autonomie byla znovu obnovena a v článku 155 nové ústavy z roku 1978 rozšířena až po přechodu Španělska k demokracii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , Španělsko , Kosina , Katalánsko

autor: PV

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…