Peter Zvolenský: Temné stíny zahraničně-politického dědictví Bushe staršího

13.12.2018 9:36 | Zprávy
autor: PV

Nedávné úmrtí G.H.W. Bushe, 41. prezidenta USA, vyvolalo v Americe záplavu pochvalných a obdivných nekrologů. V Americe zřejmě platí, podobně jako na starém kontinentě, že „o mrtvých jen dobře“.

Peter Zvolenský: Temné stíny zahraničně-politického dědictví Bushe staršího
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Jenže bouřlivá americká adorace „jednačtyřicítky“ sloužila především k pokračování současného boje vlivné části amerického establishmentu s „pětačtyřicítkou“- tedy nynějším prezidentem Donaldem Trumpem. A jak jinak - Trump „prohrává“ s Bushem sr. ve většině US médií a u nemalé části Američanů ve všech myslitelných srovnáních. Od oblékání, přes chování, vystupování a vyjadřování až po politiku domácí i zahraniční.

Bushova zahraniční politika je často vnímána, hlavně v Americe, jako jasně nejpozitivnější stránka jeho 4 let v Bílém domě. V domácí politice naopak pohořel-proto patřil jen ke třem prezidentům USA, jež byli zvoleni v době po 2. světové válce pouze na jedno volební období (1989 – 1993).

Podíváme-li se ovšem na Bushovo mezinárodní působení podrobněji, zjistíme že:

a)z hlediska reálného vlivu tehdejších osobností světové politiky byl přirozeně jedním z klíčových hráčů, ale ne vždy nutně tím nejdůležitějším

b) svými mezinárodními „úspěchy“ pomohl založit či prohloubit vývojové tendence vedoucí k hluboké destabilizaci celého systému mezinárodních vztahů nebo přímo ke katastrofám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…