Petr Dufek: Nákupní boom pokračuje

04.08.2017 21:15

Každé další číslo z maloobchodu jen potvrzuje, že rok 2017 je ve znamení rekordních spotřebitelských nákupů. A červnová čísla v tomto směru nejsou žádnou výjimkou. Tržby obchodníků se tentokrát zvýšily meziročně o 6,6 %, od začátku roku již o 5,2 %.

Petr Dufek: Nákupní boom pokračuje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Nemění se ani chuť nakupovat, ani trendy nakupování. Ve stále větší míře se nakupuje na internetu, který dlouhodobě roste nejrychleji a dokonce výrazně více než v zemích západní Evropy. Internet tak už tak ovládá téměř pětinu maloobchodu a rozhodně neřekl ještě své poslední slovo, protože tam zůstává několik ještě ne zcela zaplněných segmentů. Hobby markety počínaje, tzv. diskonty konče.

Domácnosti svoji pozornost i v červnu směřovaly k oblečení, elektronice, výrobkům pro volný čas, bytovému vybavení, respektive v podstatě ke všemu. V jejich nakupování se odrážel růst reálných příjmů a stále menší obavy z případného obratu ekonomiky a jejich finanční situace k horšímu. Vyšším útratám pomáhají i nižší ceny elektroniky a vybavení pro domácnost, kde se projevuje silná konkurence a postupně se navíc začíná projevovat i slabý kurz amerického dolaru, s nímž se za dovozy z Asie platí. A prostor pro další zlevnění v tomto směru není ještě zdaleka vyčerpaný, i když obchodníci až takovou vůli snižovat ceny mít zatím nemusejí, když je ochota spotřebitelů nakupovat tak silná.

Boom nakupování bude pokračovat i v dalších měsících s tím, jak zrychluje růst mezd a klesá nezaměstnanost. Maloobchodní obrat tak letos dosáhne nového historického maxima a spotřeba domácností bude hlavním motorem poptávky v ekonomice. A nic na tom nejspíše nezmění ani mírné zvýšení úrokových sazeb ČNB.

Petr Dufek
finanční analytik

Více informací o vývoji maloobchodních tržeb najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: „Přátelé lidu“ ze Senátu a z Chcíplého psa

20:37 Jiří Paroubek: „Přátelé lidu“ ze Senátu a z Chcíplého psa

Ministryně Maláčová z údajů, jež vyplývají z poznatků Inspektorátu práce, zjistila, že ve většině fi…