Petr Hartman: Volí se ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů

10.04.2014 21:55

Šestice ředitelů za šest let fungování. K tomuto stavu se nyní snaží dopracovat Rada Ústavu pro studium totalitních režimů. Zbývá k tomu „ maličkost“. Vybrat ve třetím kolem volby jednoho ze dvou kandidátů, který by získal většinu hlasů.

Petr Hartman: Volí se ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR

Kdo to bude, o tom by mohlo být jasno příští týden. Automaticky to neznamená, že v historii šestý ředitel se skutečně ujme funkce a že v ní vydrží několik let. Jeho angažmá může komplikovat jeden soudní spor a hrozba dalšího.

První se vede od momentu, kdy byl z čela ústavu odvolán současný ministr kultury Daniel Hermann, tehdy ředitel číslo čtyři. Ten se brání a pomocí právníků se snaží dokázat, že jeho nedobrovolný odchod byl v rozporu se zákonem. Pokud by se mu podařilo uspět a měl by v ruce pravomocný rozsudek, byl by de facto i nadále považován za ředitele. Přitom v této funkci je momentálně ředitelka s pořadovým číslem pět a s přívlastkem přechodná.

Dříve než se soud dopracuje k nějakému nezvratnému závěru, je pravděpodobné, že bude nahrazena ředitelem číslo šest. Ústav pro studium totalitních režimů by v případě Hermannova úspěšného soudního sporu mohl určitý čas zažít dvojvládí. Nebyla by to situace ojedinělá. Policejní sbor si ji už vyzkoušel a měl by možnost se s někým o takovouto absurditu alespoň podělit. 

Ředitele číslo šest, bude-li příští týden skutečně zvolen, ohrožuje ještě další věc. Jeden z kandidátů, který neprošel do druhého kola volby, tvrdí, že došlo k porušení pravidel. Podle jeho názoru, by neměl být nikdo vyřazen a i v dalších kolech by měli mít šanci uspět všichni kandidáti. Bude-li na svém stanovisku trvat a rada si ponechá svůj dosavadní postoj, může jejich spor skončit v soudní síni. Byl-li by tento odmítnutý uchazeč úspěšný, potom by zvolení ředitele číslo šest bylo neplatné.

Zkrátka ústav, který by měl zkoumat a hodnotit období komunistické a nacistické totalitní moci, nemá opakovaně vytvořeny podmínky k tomu, aby mohl v klidu a bez vedlejších vlivů naplňovat svoje poslání. Časté střídání ředitelů, rozpory v řadách zaměstnanců a nejrůznější zákulisní tlaky prakticky brání tomu, aby vznikla veřejností respektovaná instituce zabývající se temnými stránkami československé historie.

Nejnovější dění kolem volby ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů ukazuje, že ke stabilizaci v dohledné době nedojde. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

11:34 Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

Ti, kteří ovládají náš svět, a tím i naše životy, spoléhají na krátkost a nedokonalost naší paměti. …