Petr Mrázek: Nazývejme věci správným jménem

19. 11. 2017 9:02

Viděl jsem nedávno jakousi diskusi, v níž mladý muž požadoval uzákonit sňatky homosexuálů (nebo jsem použil nevhodný a zakázaný název?). Argumentoval tím, že důvodem vstupu do manželství je skutečnost, že se dva lidé milují.

Petr Mrázek: Nazývejme věci správným jménem
Foto: pixabay.com
Popisek: Registrované partnerství - ilustrační foto

Jenže manželství, aspoň tak, jak jej chápu já, je svazek muže a ženy, jehož smyslem je zplození a výchova dětí. Je tedy celkem jedno, zda v dobách dřívějších šlo o sňatky domluvené, či dnes jde především o sňatky z lásky. Smysl a účel manželství je stále tentýž, jde o vznik svazku sloužícího prvoplánově založení rodiny, tedy zplození a výchově další generace, tedy zachování druhu - úplně stejně, jako v celé přírodě. Způsob vstupu do tohoto svazku, láska či spojení majetků, na jeho podstatě nic nemění.

Všichni chápeme a respektujeme skutečnost, že se narodí jedinec, který není schopen plození. Je pak naší povinností těmto lidem pomáhat způsobem přijatelným pro všechny zúčastněné. Jiný problém nastává, kdy jednotlivec je (pravděpodobně) plození fyzicky schopen, ale není z nějaké (s největší pravděpodobností vrozené) příčiny ochoten činit tak s k tomu biologicky určeným partnerem (či partnerkou). To je rovněž realita, kterou všichni respektujeme a chápeme, že toto může být přirozenou součástí projevů života. Je proto zcela samozřejmé, že je těmto jedincům nutno pomáhat, a to opět způsobem přijatelným pro všechny zúčastněné. Měli by mít ve vztahu ke svému partnerovi naprosto stejná práva a povinnosti tak, jak je tomu v celé společnosti. A přesně proto si myslím, že jejich soužití nelze zahrnout do instituce manželství. Je zcela samozřejmě a naprosto jednoznačně nutno dát registrovanému partnerství v právech a povinnostech partnerů stejnou váhu a stejný obsah jako v manželství, avšak manželstvím tento svazek nazvat nelze a to již proto, že slouží jinému účelu.

Jistě lze namítat, že děti se rodí i mimo manželství, že existují manželé, kteří děti nechtějí. Tyto jednotlivosti ovšem smysl a účel manželství nemění - vždy jde o svazek muže a ženy, jehož smysle je mít děti. Rodinu ve vlastním slova smyslu tvoří otec, matka, dítě - pořadí si zvolte dle svého.

Petr Mrázek
Praha 6

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Saudi Aramco se blíží k hodnotě dvou bilionů dolarů

14:57 Štěpán Křeček: Saudi Aramco se blíží k hodnotě dvou bilionů dolarů

„Vzhledem k aktuálnímu vývoji na trzích se hodnota ropné společnosti Saudi Aramco pohybuje kolem úro…