Přemysl Votava: Dobrý den, majore Gagarine...

12. 4. 2018 15:56

„Celý svět uslyšel tu zprávu TASSu, celý svět zanechal hovoru, celý svět vyskočil od rozhlasu, zdvihl pohledy nahoru. Hrdinný majore Gagarine, tak jsme se dočkali…“ Na tu slavnou písničku se ani po 57 letech nezapomíná.

Přemysl Votava: Dobrý den, majore Gagarine...
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, LEV 21

Tisková agentura SSSR (TASS) před 57 lety, 12. dubna 1961 oznámila, že první člověk byl vyslán do vesmíru. Stal se jím major Jurij Alexejevič Gagarin, byl prvním kosmonautem světa… Stalo se tak po 108 minutách vesmírného letu ve výšce 170 – 320 km.

Ve stejný den vznikla i ta slavná písnička a ta, jako ten slavný Gagarin, obletěla celý svět. Všichni jsme si ji tehdy zpívali, byla tou spontánní odezvou na tento slavný den pro lidstvo. Zatímco my jsme tehdy stáli u rozhlasových přijímačů a radovali se, pro politiky západního světa to byl obrovský šok, bylo to pro ně pokořující. Po první družici Sputnik v roce 1957, po sovětské fence Lajce, startoval do vesmíru i sovětský člověk v kosmické lodi Vostok 1.

V této souvislosti je často citovaná reakce pozdějšího amerického astronauta Johna Glenna k letu Jurije A. Gagarina: „ Jak je možné, že země, která neumí vyrobit ledničku, nám dala na prdel! “ Možná to bylo přehnané, ale mnohé to vystihovalo. Ty všemocné Spojené státy, které diktovaly světu, byly najednou až druhé… Je pravdou, že Spojené státy mají mnohá prvenství, například v použití prvních atomových bomb na lidstvo… Ale nad tímto prvenstvím se svět neradoval. I dnes je velkou hrozbou… Místo míru mluvíme opět o válce.

Svět se tehdy poprvé vydal na neprobádanou cestu dobývání vesmíru. Od té doby již stovky kosmonautů obletěly naši planetu. Mezi nimi i náš Vladimír Remek. Gagarinovo prvenství je ale historické. Jeho tvář i jeho jméno obletěly 12. dubna 1961 celý svět.

Pro nás je vyznamenáním, že jeho první cesta do zahraničí vedla do Československa. Předmájová Praha, 28.dubna 1961, mu připravila triumfální a přátelské přijetí. Vznikaly písničky, vycházely známky… Jurij A. Gagarin na Prahu také nikdy nezapomněl. Do Československa se vrátil ještě jednou, bylo to v roce 1966.

Dnes v rámci protiruského tažení stojíme opět na prahu nové světové války. V těchto hodinách se rozhoduje o míru či válce. Rakety nemíří do kosmu, ale na lidské cíle. Spirála zbrojení se roztáčí… Politici opět bubnují k válečnému tažení.

Slovo válka zní nyní častěji než slovo mír. Máme strach z války…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…