Přemysl Votava: Krev hrdinů na Dukle

06.10.2020 11:18

V těchto dnech poslední českoslovenští veteráni z II. světové války si připomenou 76. výročí bojů 1. československého armádního sboru na Dukle. Stane se tak za minimálního zájmu českých politiků i médií.

Přemysl Votava: Krev hrdinů na Dukle
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

V minulosti tento den byl  slaven jako Den československé armády. Kdo to ze školáků či studentů dnes ví?

Milí žáci, milí studenti středních a vysokých škol tak vězte, že 6.října 1944 vojáci 1.československého armádního sboru vstoupili na půdu Československa, toho dne začala cesta za osvobozením naší vlasti. Krvavá Dukla. Karpaty v tomto podzimním období, byly plné deště a bláta, začalo sněžit. Místo slibované pomoci od slovenských divizí, tedy otevření prostoru, přišla palba z německých okopů.  Každý metr cesty  znamenal i smrt. Na Dukle se rodily i slzy štěstí, vlály československé prapory,  zazněla hymna, vesnice vítaly své osvoboditele, svoboda přicházela z Východu. Na Dukle padlo 1800 našich vojáků, ale i 19.000 sovětských hrdinů, mějme úctu k těmto hrdinům….. 

Od té doby uplynulo dlouhých 76let, časy se změnily. Máme nové hrdiny.  Vlastenectví je znevažováno, váleční hrdinové jsou kádrováni i v hrobech. Hrdinství našich vojáků na východní frontě se nepřipomíná, dokonce se znevažuje. Povětšinou ti co padli na Dukle, byli naši krajané, Češi z Volyně. Umírali za vlast, kterou ani nepoznali.

Přebarvená historie dnes tančí na hrobech hrdinů. Dějepis dostal nový kabát.  Kácí se sochy hrdinů, … A tak školáček, celý zmatený, se ptá dědy: „Dědo, kdo vyhrál tu světovou válku? My, nebo Němci? “  Zatím co generálové jednotek SS si užívají v médiích a v knihkupectvích svou posmrtnou slávu, vzpomínky a osudy československých hrdinů od Sokolova, Kyjeva, Dukly jsou nežádoucí. Paměti jejich statečného velitele, bývalého legionáře, generála Ludvíka Svobody, dnes již  nekoupíte, … Milí studenti, víte o tom, že jeho syn Miroslav byl umučen v německém koncentračním táboře, že jeho žena s dcerou se ukrývalyi po několik let u statečných lidí?  
    
Milý školáčku, tak věz, že před 76 lety vojáci z 1. československého armádního sboru,  spolu s Rudou armádou se probíjeli přes Karpaty na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Slovenské povstání bylo možnou očistou za válečnou kolaboraci Slovenska s Hitlerem. Asi nevíš, že Slovensko se zúčastnilo v roce 1941 vojenského tažení proti SSSR. 

Dukla se stala branou do naší vlasti. S posledními pamětníky odchází  historická paměť. Je mi smutno, když vidím, jak s historií zacházíme. Mizí pomníky hrdinů, i  ten slavný tank T34 č..23 musel v roce 199  zmizet jako první, připomínal by dětem a studentům naši východní válečnou historii. Chudák školák, má v tom asi zmatek…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Konec ostudné kauzy sportovních dotací

19:53 Jiří Paroubek: Konec ostudné kauzy sportovních dotací

Za posledních čtyři a půl roku jsem napsal pět článků, které se týkaly kauzy sportovních dotací, kte…