Provozovatelé loterií vzkazují VV: Zdanění výher je absolutní nesmysl

3. 4. 2012 17:24

Prohlášení Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů.

Provozovatelé loterií vzkazují VV: Zdanění výher je absolutní nesmysl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výherní automaty
reklama

Neznalost, záměrné zkreslování faktů, snaha za každou cenu odvést pozornost od problémů vlastní strany, nebo dokonce účelové napomáhání zahraniční konkurenci. Tak hodnotí zástupci domácích loterních společností snahu nejmenší vládní strany a jejího poslance Josefa Novotného o zavedení nových daní do sázkařského byznysu.

„Ten nápad nepřináší jediný pozitivní efekt. V praxi by to znamenalo jen problémy jak pro stát, tak pro ty loterní společnosti, které se snaží dodržovat veškerá pravidla a nařízení. Heslo „vyšší zdanění hazardu“ se možná hezky poslouchá, ale v tomto případě jde jen o ještě větší chaos a nejistotu pro slušné podnikatele. Ale možná je to záměr. Tady už člověk neví,“ říká ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS Petr Vrzáň.

Poslanec VV Josef Novotný začal v posledních dnech hlasitě prosazovat zdanění výher ze sázkových her. Přitom však vůbec není jasné, jak by podle Věcí veřejných měl stát takovou daň vybírat. Zda bude muset člověk, který v číselné loterii vyhraje za rok 150korun zohlednit výhru v daňovém přiznání? Kdo a jak bude kontrolovat jednotlivé výherní hrací přístroje, tedy klasické blikající automaty, které nejsou technicky vybavené na evidování jednotlivých výher? Loterní společnosti se obávají, že zavedení daně z výhry by pouze zvýšilo administrativu a poškodilo domácí, legální provozovatele sázkových her bez očekávaného efektu pro státní rozpočet.

„Tady politik vyhlásí, že zdaněním výher stát získá 2miliardy korun, ale vůbec k tomu nedodá, jakým způsobem by to asi ten stát měl udělat? Bude honit jednotlivé hráče? Maximálně se docílí toho, že sázkaři a hráči odejdou k zahraničním provozovatelům internetových kasin, kam stát nedohlédne už vůbec. Jestli je tohle záměr Věcí veřejných, tak asi nezbývá než poděkovat za další výrazný „úspěch“ v získávání peněz do státního rozpočtu. Ten efekt totiž bude přesně opačný,“ dodává Petr Vrzáň.

Zástupci domácích loterních společností přitom zdůrazňují, že plně respektují veškeré zákonné změny, ke kterým v poslední době došlo. Odmítají pouze další výrazné zásahy do podnikatelských plánů a další změny pravidel v průběhu hry. Návrh na zdanění sázkových výher navíc považují za zcela zástupné téma, které slouží pouze k politikaření lidí z Věcí veřejných.

„Ten návrh je v praxi tak zjevně nereálný, že skutečně máme pochyby, zda je vůbec myšlen vážně. To není snaha, která by vedla k prospěchu země. Ty důvody jsou někde jinde, o tom jsem naprosto přesvědčen,“ uzavírá Petr Vrzáň.

Sdružení SPELOS také uvažuje o právních krocích proti poslanci Věcí veřejných Josefu Novotnému, který v médiích bez sebemenších důkazů naznačuje, že si loterní společnosti nakupují přízeň jednotlivých poslanců napříč politickými stranami.

O sdružení SPELOS:

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her (SPELOS) je největší zájmové sdružení společností podnikajících v loterním průmyslu. Jeho cílem je především spoluvytváření odborného pohledu v oblasti loterií a jiných podobných her, zejména při provozování centrálního loterního systému, hájení zájmů SPELOS a jeho členů a v neposlední řadě kooperace s obdobnými sdruženími.

SPELOS také organizuje a podporuje setkání provozovatelů loterií a jiných podobných her s představiteli státní správy a samosprávy a spolupracuje s dalšími sdruženími i odborníky na oblast provozování CLS a jiných obdobných her, spoluvytváří právní rámec v této oblasti.

Členové SPELOS vždy plní dohodnuté parametry, jimiž samosprávy podmiňují zachování provozu ve svém obvodu.

Petr Vrzáň,
výkonný ředitel

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Veleba: Demoblok nedal našim zemědělcům jediný hlas

21:02 Jan Veleba: Demoblok nedal našim zemědělcům jediný hlas

Svého času, to jsem ještě byl v čele Agrární komory, jsme spolu s převorem slavného kláštera premons…