Robert Troška: Katalánské referendum ve Španělsku? Kariéra a boj o budoucí koryta

03.10.2017 18:02 | Zprávy

Moc chutná, moc je opojná a politická moc chutná ještě více. Ve Španělsku, v jedné z jejích provincii Katalánsku si tento fakt uvědomila celá řada kariéristů a snaží se využít příležitosti.

Robert Troška: Katalánské referendum ve Španělsku? Kariéra a boj o budoucí koryta
Foto: Archiv Roberta Trošky
Popisek: Robert Troška

Převážně levicová vláda Katalánska na 1.října vyhlásila referendum o odtržení Katalánska od Španělska . (Dnešní Katalánsko se zhruba 7,5 milióny obyvatel tvoří cca 19% celkové španělské populace).

Španělská centrální vláda referendum o vystoupení/odtržení odmítla jako neústavní a zakázala jeho samotné konání, což samozřejmě byla voda na mlýn nejrůznějším katalánským „vlastencům“ rekrutujícím se hlavně z politických kruhů.

Předně nelze zpochybnit, že mezi stoupenci o odtržení jsou také obyčejní poctiví lidé, kteří ale bohužel sedli na lep „nově uhněteným vlastencům“ převážně levicového zabarvení, kteří jim slibují sociální ráj bez „okovů z Madridu“ a výhody samostatného postavení bez centrální vlády. Tito politici dnes šíří propagandu o doplácení a vysokých odvodech katalánské provincie do státního rozpočtu, o nevýhodném postavení v rámci Španělska, atd. Co již se od těchto nově zrozených „vlastenců“ nikdo nedozvídá, jsou obrovské náklady na vybudování státního aparátu v případě odtržení jako jsou ministerstva, zastupitelské úřady a další obrovské náklady, které pak obyčejní lidé budou muset zaplatit. Ale pro budoucí vlastence bude dostatečný počet teplých místeček a o to jde přece především.

V minulosti skutečně v některých údobích docházelo k vyšším odvodům Katalánska do tehdy ještě centrálně fungující španělské koruny v porovnání s některými provinciemi, ale v současnosti je situace kardinálně opačná. Katalánsko má svou autonomii, má svého premiéra s vládou a dokonce svůj parlament.

Porovnání s tehdejším Československem

Pokud porovnáme Španělsko na příkladu tehdejšího Československa před jeho rozdělením, pak srovnání je nesouměřitelné. Katalánsko tvoří cca pětinu Španělska, je součástí Španělska již několik staletí od sjednocení (reconquisty) na konci 15.století, takže centrální španělské koruně vděčilo za osvobození od nadvlády Maurů a jejímu pozdějšímu hlavně obchodnímu rozkvětu. Samozřejmě, že zásahy centrální vlády nebyly vždy úplně ideální.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Marek Benda byl položen dotaz

To, že některá média budete ignorovat řeší podle vás co?

Neměli byste se chovat spíš přesně obráceně a komunikovat a vysvětlovat vaše počínání a rozhodnutí? Protože nejen já jim mnohdy absolutně nerozumím. A když koukám, tak vy třeba nereagujete ani s těmi, co se vás zde na něco slušně ptají. Se pak nedivte, že dáme hlas někomu, kdo se s námi bavit hodlá....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…