Roman Joch: Rovnost v odměňování neexistuje

20.07.2014 20:03 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Asi bych měl začít plným doznáním: miluji svobodu, nenávidím rovnost. Přesněji, miluji svobodu – a proto nenávidím rovnost. My lidé jsme nestejní, jsme odlišní, lišíme se od sebe v talentech, nadáních, schopnostech, zálibách.

Roman Joch: Rovnost v odměňování neexistuje
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Roman Joch v pořadu České televize Hyde park

Prostě nejsme identičtí. Tudíž čím větší máme svobodu, tím více můžeme své přirozené nestejnosti projevovat a tím větší majetková nerovnost ve společnosti nastane.

A je to tak v pořádku. Nerovnost je přirozená, rovnost je umělá. Ve společnosti se vždy spontánně ustaví nerovnost, nikdy rovnost. Tu lze ustavit jedině státní intervencí, diktátem, donucením. Sama nikdy nevznikne.

Rovnost znamená stejnost, nudu, šeď. Nemám ji rád ve sportu, nemám ji rád v kultuře, nemám ji rád v životě. Co mám rád místo ní, co je jejím opakem? Výtečnost. Ta je opakem rovnosti. Pokud ve sportu jsou si všichni rovni – jsou stejní – veškeré vzrušení ze hry se vytrácí. Pokud v umění jsou všichni rovni-stejní – stejně malují, stejně zpívají – je tu šílená nuda. To, co chceme místo ní, jsou výkony, výtečnost, bravura.

Přesto je rovnostářství jednou z nejsilnějších ideologických vášní dneška. Jednou z jeho aktuálních mánií je mantra „stejný plat za stejnou práci“ mezi muži a ženami. Tvrdí se nám, že ženy dostávají za stejnou práci nižší mzdu než muži, a to je prý nespravedlivé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…