Roman Joch: Sobotka a obrana

28.06.2014 11:35 | Zprávy

Ministr obrany Martin Stropnický se přednedávnem přeřekl – pokud to skutečně přeřeknutí bylo -, že by na našem území nerad viděl jednotky jiných cizích zemí NATO. Svá slova pak velice rychle vzal zpět, že to nikoli on, nýbrž mnozí naši jiní spoluobčané u nás cizí vojska nechtějí.

Roman Joch: Sobotka a obrana
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Roman Joch v pořadu České televize Hyde park

A předseda vlády Bohuslav Sobotka se celkem nedávno nechal slyšet – v reakci na oznámení amerického prezidenta Baracka Obamy ve Varšavě, že posílí americkou vojenskou přítomnost v NATO v Evropě -, že on, premiér Sobotka, žádné důvody pro posilování NATO v Evropě nevidí. Potom stejně jako ministr Stropnický rychle zařadil zpátečku a začal couvat – že tím prý jen myslel, že není důvodu pro americkou vojenskou přítomnost v ČR.

Co k tomu říct?

Za prvé, vojska NATO nejsou cizí vojska; NATO je aliance kolektivní obrany, jež má bránit všechny své členské země. Není například žádným tajemstvím, že naše české stíhačky periodicky a opakovaně patrolují vzdušný prostor i pobaltských zemí, vzhledem k tomu, že tři  pobaltské země vlastní nadzvukové letectvo nemají. A nejsou tam vnímány jako nepřátelské či cizorodé, nýbrž naopak jako spojenecké.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…