Rudolf Mládek: Stát si ukradne studně?

6. 8. 2018 14:30

To by ty studny stát musel vyvlastnit zákonem. I v českém občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) platí právní zásada Superficies solo cedit - česky povrch ustupuje půdě, ve významu stavba je součástí pozemku. A studna je nepochybně stavbou. Právní zásada tak určuje, že všechny věci – nejen stavby, které se nacházejí na pozemku a jsou pevně spojené se zemí, patří neoddělitelně k tomuto pozemku.

Rudolf Mládek: Stát si ukradne studně?
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek
reklama

Z právního hlediska se taková věc – tedy i studna - stává součástí pozemku a přestává vést vlastní existenci, tedy již není věcí v právním slova smyslu a nemůže být ani objektem práv - vlastnická práva přecházejí na pozemek, jehož je součástí. Vlastník pozemku je tedy vždy vlastníkem všech staveb na pozemku – tedy i zmiňované studny.

Tato zásada platí téměř v celé EU. Nově je v našem občanském zákoníku doplňována institutem práva stavby, který umožňuje stavět na pozemku i nevlastníkovi. Ale nic neříká o tom, že by nevlastník mohl zabrat studnu vlastníkovi.

Takže stát koná v rozporu s trestním zákoníkem, neboť provádí šíření poplašné zprávy, které způsobuje nebezpečí vážného znepokojení části obyvatelstva. Tak snad aby toho příslušný ministr zanechal. Tvrzení, že studna patří vlastníkovi, ale voda státu je asi tak pravdivé, že pozemek patří vlastníkovi, ale vzduch nad ním patří státu. Ještě i sluneční paprsky by si mohl stát svévolně přivlastnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radomil Bábek: Premiér a ministři věší živnostníkům a podnikatelům bulíky na nos. V úterý jim od plic řekneme, co si o nich myslíme

18:02 Radomil Bábek: Premiér a ministři věší živnostníkům a podnikatelům bulíky na nos. V úterý jim od plic řekneme, co si o nich myslíme

Stanovisko Podnikatelských odborů ke komunikaci vlády a návrhu rozvolňování.