Tomáš Haas: Absurdita roku, majitele penzionu vyšetřuje policie pro podněcování k nenávisti

19.12.2013 9:34

Majitele penzionu Modřín ve Velké Úpě v Krkonoších, manželé Pallovi, vyšetřuje policie pro „porušení paragrafu 356 trestního zákona o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod“ pro to, že ve svém penzionu nabídli slevu pravicovým voličům.

Tomáš Haas: Absurdita roku, majitele penzionu vyšetřuje policie pro podněcování k nenávisti
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas

Pokud přijmeme tezi, že nabídka jakékoliv slevy nebo jiného zvýhodnění identifikovatelné skupině je diskriminační a podněcuje k nenávisti, pak by to znamenalo, že diskriminační a podněcující k nenávisti jsou například slevy pro seniory, děti či studenty.

Podíval jsem se na internet a takových slev je plno. Například internetové seznamky zřejmě nemají dostatek ženských klientů a nabízejí bezplatnou registraci ženám.

Dopravní podniky nabízí levnější jízdné dětem a seniorům.

Kromě toho by se jakákoliv reklamní akce spojená se slevou dala kvalifikovat jako diskriminační – někteří zákazníci získávají výhody, které jiní zákazníci nemají. Diskriminační je potom i nabídka sportovního klubu prodávat ve svém obchodě, který je otevřený veřejnosti, slevy na sportovní ekvipment členům klubu. Diskriminační je pak i jakákoliv reklama namířená na určitou cílovou skupinu zákazníků – na mládež, na milovníky sportu, na muže, na ženy.

Antidiskriminační zákony mají jeden účel – trestat diskriminaci. Té by se dopouštěl podnik, který by například odmítal obsloužit Romy, Židy, černochy nebo homosexuály. Pochybuji ale, že je diskriminací to, že důchodci mají slevu na vstup do divadla, na jízdu v dopravních prostředcích nebo na jiné produkty a služby.

Viděl jsem inzerci na slevy členům odborových organizací. Nejsem odborář, ani příznivec našich odborů, ale myslím, že pokud chce prodejce nebo poskytovatel služeb odborářům poskytnout slevu, je to jeho věc a neměl by za to být postihován. A to i přes to, že odbory před volbami vyjadřují podporu levicovým stranám a vyzývají své členy k jejich podpoře. (Milan Štěch, předseda Senátu a bývalý odborový předák pro zpravodajství ProAltu: „Odbory a levicoví politici jsou spojenci, je logické, že odboráři se stávají levicovými politiky, stejně jako je logické, že podnikatelé se stávají politiky v pravicové části spektra.“)

Na portálu http://www.odboryplus.cz/ můžete najít přehled slev – od automobilů Hyundai a ceny benzínu u čerpadel CCS až po 20 % slevy na plyn a sazby turistických kanceláří. Pokud je to diskriminace a podněcování k nenávisti, pak se ho dopouští i dokonce státem vlastněný podnik České dráhy, který odborářům nabízí až 36 % slevy na jízdenkách. A nabízí je další podniky, banky, obchody atd.

Jak jsem řekl, nevadí mi to. Ale pokud budou obviněni Pallovi, pokládal bych samotné obvinění za diskriminační akt. A nedivil bych se, kdyby někdo podal žalobu. I když pochybuji, že by se jí policie vůbec zabývala.

Ano jsem pro racionalitu a proti hysterii a hlavně proti diskriminaci a podněcování k nenávisti. Ale já je vidím v tom, že manželé Pallovi jsou persekuováni za to, co je zcela normální a akceptované jednání pro kohokoliv jiného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pravybreh.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…