Tomáš Klvaňa: Prezidentští kandidáti ve Spojených státech královsky ignorují problémy Evropské unie, což se může Americe šeredně vymstít

30.10.2015 19:53 | Zprávy

NEW YORK, USA - Třetí debata republikánských uchazečů o prezidentskou nominaci v koloradském Boulderu přinesla tento týden několik zajímavých a vypjatých momentů. Bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, bratr a syn exprezidentů, se opřel do svého někdejšího chráněnce, floridského senátora Marka Rubia, za to, že zanedbává svoji práci v senátu a namísto toho se věnuje prezidentské kampani. Rubio se obratně bránil: když kandidoval váš přítel John McCain, podporoval jste ho a nevadilo vám, že v senátu moc nebyl. Teď napadáte mě, protože vám někdo poradil, že vám to v kampani prospěje. Což Bush promptně odmítl.

Tomáš Klvaňa: Prezidentští kandidáti ve Spojených státech královsky ignorují problémy Evropské unie, což se může Americe šeredně vymstít
Foto: hns
Popisek: Jeden ze studentských vůdců Tomáš Klvaňa

Když Bush dostal otázku, zda by federální vláda měla regulovat fantasy fotbal jako gambling, obrátil oči v sloup. Vtipně podotkl, že jeho dosavadní skóre je 7-0, ale regulaci na federální úrovni nepodporuje. V tu chvíli došla s moderátory debaty z televize CNBC trpělivost guvernérovi New Jersey Chrisi Christiemu:

„Opravdu se tu máme bavit o federální regulaci fantasy fotbalu? Počkejte: Máme dluh devatenáct bilionů dolarů. Máme nezaměstnané, máme tu Islámský stát a al-Káidu, které proti nám útočí, a mluvíme o fantasy fotbalu? Můžeme s tím skončit?“ hřímal na tázající se novináře z pódia rozhořčený guvernér, který je silnější postavy, a věřte, že když se rozčílí, nechtěli byste mu stát v cestě.  

Televize CNBC se po debatě dostala pod palbu kritiky ze strany všech republikánských kandidátů, kterým se nelíbily ostré, ironické otázky moderátorů. Jedna z nich označila návrhy Donalda Trumpa za nápady komiksového rázu, jiná tvrdila, že má podle expertů jeho ekonomický plán asi takovou šanci vyrovnat rozpočet, jako má Trump na pódiu zamávat rukama a vznést se. Konzervativní televize Fox News pak v analýzách dala drsný způsob dotazování do kontrastu s debatou televize CNN, kde na stranu demokratických uchazečů o Bílý dům zněly samé uctivé dotazy. Dojem, že většina novinářů straní demokratům, se tím ještě posílil. Co však bylo ještě pozoruhodnější: pokud mě paměť neklame, v jedné jediné z dosavadních debat od léta (čtyř republikánských a jedné demokratické) uchazeči neprobírali problémy Evropy.

Prezidentské volby jsou až za rok. Stranické primárky začnou za několik měsíců a do té doby se může stát leccos. Ani demokratka Hillary Clintonová, ani podnikatel Donald Trump a neurochirurg Ben Carson mezi republikány, kteří zatím dost suverénně vedou v průzkumech, nemají nominace v kapse.

Absence evropské krize v prezidentských debatách je zároveň zarážející a předvídatelná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…