Tomáš Klvaňa: Prezidentští kandidáti ve Spojených státech královsky ignorují problémy Evropské unie, což se může Americe šeredně vymstít

30.10.2015 19:53

NEW YORK, USA - Třetí debata republikánských uchazečů o prezidentskou nominaci v koloradském Boulderu přinesla tento týden několik zajímavých a vypjatých momentů. Bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, bratr a syn exprezidentů, se opřel do svého někdejšího chráněnce, floridského senátora Marka Rubia, za to, že zanedbává svoji práci v senátu a namísto toho se věnuje prezidentské kampani. Rubio se obratně bránil: když kandidoval váš přítel John McCain, podporoval jste ho a nevadilo vám, že v senátu moc nebyl. Teď napadáte mě, protože vám někdo poradil, že vám to v kampani prospěje. Což Bush promptně odmítl.

Tomáš Klvaňa: Prezidentští kandidáti ve Spojených státech královsky ignorují problémy Evropské unie, což se může Americe šeredně vymstít
Foto: hns
Popisek: Jeden ze studentských vůdců Tomáš Klvaňa

Když Bush dostal otázku, zda by federální vláda měla regulovat fantasy fotbal jako gambling, obrátil oči v sloup. Vtipně podotkl, že jeho dosavadní skóre je 7-0, ale regulaci na federální úrovni nepodporuje. V tu chvíli došla s moderátory debaty z televize CNBC trpělivost guvernérovi New Jersey Chrisi Christiemu:

„Opravdu se tu máme bavit o federální regulaci fantasy fotbalu? Počkejte: Máme dluh devatenáct bilionů dolarů. Máme nezaměstnané, máme tu Islámský stát a al-Káidu, které proti nám útočí, a mluvíme o fantasy fotbalu? Můžeme s tím skončit?“ hřímal na tázající se novináře z pódia rozhořčený guvernér, který je silnější postavy, a věřte, že když se rozčílí, nechtěli byste mu stát v cestě.  

Televize CNBC se po debatě dostala pod palbu kritiky ze strany všech republikánských kandidátů, kterým se nelíbily ostré, ironické otázky moderátorů. Jedna z nich označila návrhy Donalda Trumpa za nápady komiksového rázu, jiná tvrdila, že má podle expertů jeho ekonomický plán asi takovou šanci vyrovnat rozpočet, jako má Trump na pódiu zamávat rukama a vznést se. Konzervativní televize Fox News pak v analýzách dala drsný způsob dotazování do kontrastu s debatou televize CNN, kde na stranu demokratických uchazečů o Bílý dům zněly samé uctivé dotazy. Dojem, že většina novinářů straní demokratům, se tím ještě posílil. Co však bylo ještě pozoruhodnější: pokud mě paměť neklame, v jedné jediné z dosavadních debat od léta (čtyř republikánských a jedné demokratické) uchazeči neprobírali problémy Evropy.

Prezidentské volby jsou až za rok. Stranické primárky začnou za několik měsíců a do té doby se může stát leccos. Ani demokratka Hillary Clintonová, ani podnikatel Donald Trump a neurochirurg Ben Carson mezi republikány, kteří zatím dost suverénně vedou v průzkumech, nemají nominace v kapse.

Absence evropské krize v prezidentských debatách je zároveň zarážející a předvídatelná.

Proč je zarážející? Do Evropy proudí statisíce uprchlíků a migrantů ze Středního východu a Afriky, s nimiž si lídři Evropské unie, jak se zdá, moc nevědí rady. V důsledku návalu přistěhovalců se probouzí legitimní strach z terorismu, ale i duchové minulosti. Na vzestupu jsou xenofobní a leckde i rasistické nálady. Okraje evropské politiky hnědnou. Prezident Vladimir Putin se svými spojenci v EU a užitečnými idioty rozkládá prozápadní a prointegrační konsenzus. Posilují eurofobové, kteří v soft verzi chtějí zničit společnou měnu, v hardcore verzi pak celou Evropskou unii. Jako zářný příklad před sebou nevidí prosazování západních hodnot tolerance a liberalismu, na kterých stojí prosperita a slušná společnost vybudovaná na Západě po druhé světové válce, ale Putina coby domnělého ochránce suverénního státu a takzvaných tradičních hodnot.

Dluhová krize eura není zdaleka zažehnána. Ekonom Jan Švejnar z Columbia University tady v New Yorku mi řekl, že po čase se bude muset upravit řecký program pomoci, tak aby se skončilo s chimérou, že Řekové budou schopni celý dluh splatit: nebudou. Věděl to už Mezinárodní měnový fond v létě, ale Angela Merkelová si to nějak ne a ne přiznat, alespoň ne na veřejnosti.

Nemyslím si, že v sázce je samotná existence Evropské unie, ale někteří pozorovatelé takový názor mají. Za této situace se muži a ženy, kteří by chtěli být prezidenty USA, ani jednou nevěnovali největší krizi Evropy, hlavního spojence a partnera Washingtonu ve světě. To je vskutku tristní zjištění.

Tristní, ale ne překvapivé. Po pádu komunismu, rozšíření NATO a EU nabyl oficiální Washington dojem, že v Evropě je dobojováno, dobro zvítězilo a starým kontinentem se není třeba zabývat. Před několika týdny jsem ve Washingtonu obědval s prominentním konzervativním komentátorem Billem Kristolem, bývalým personálním šéfem viceprezidenta USA Dana Quaylea, mužem neobvykle dobře informovaným o všem politickém. Rozhovor to byl přínosný a týkal se všeho, od americké politiky přes Austrálii až po Izrael. Jen v otázkách Evropy jsem musel mluvit spíš já. Kristol se zajímal o dění v Maďarsku a o premiéra Viktora Orbána, polské volby, kancléřku Merkelovou a francouzského prezidenta Francoise Hollanda. Jeho týdeník Weekly Standard, kterému šéfuje, ve svém nejnovějším čísle teď přináší obsáhlou reportáž o migrantech v Evropě.  Taková pozornost je v elitních kruzích však výjimkou.

Bývalý senátor a viceprezidentský kandidát Joe Lieberman (kandidoval v roce 2000 s Alem Gorem) se domnívá, že americká politická elita dění v Evropě sice sleduje, ale ne dostatečně systematicky a pozorně.

„Pokud vynechám velké krize a války, zahraniční vztahy v Kongresu dělá menšina. Kongresmani se prostě věnují víc ekonomice, domácí politice nebo zdravotnictví,“ řekl mi Lieberman ve své kanceláři s výhledem na střední část Manhattanu a dodal: „Uprchlická krize varuje: Můžete si namlouvat, že si USA a Evropa mohou dovolit stáhnout se ze světa a považovat krize za příliš vzdálené, a najednou tu máte stovky tisíc lidí na prahu Evropy.“

Podle Liebermana je také v USA otázka přijímání uprchlíků ze Sýrie velmi kontroverzní.

„Kdybyste teď udělali průzkum, většina Američanů je stále pro přistěhovalectví, ale máme tu najednou velmi hlasitou a početnou menšinu, která je proti. Xenofobie je na vzestupu. Ne tak výrazně jako v Evropě. Bylo jistě velmi překvapivé teď sledovat výsledky polských parlamentních voleb z tohoto úhlu pohledu,“ říká Lieberman, muž, který zahraničním věcem zasvětil celou svoji politickou kariéru.  

Jak řečeno, prezidentské volby budou v Americe sice až za rok, ale kampaň probíhá velmi zostra už několik měsíců. Je to nejdražší kampaň v dějinách země a její dosavadní průběh hlavně mezi republikány je plný dramatických překvapení. Ignorování zásadních problémů Evropy se může americkému prezidentovi, ať už jím bude kdokoliv, a americkým voličům šeredně vymstít.

Autor je hostující profesor na New York University

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…