Tribuna lékařů a zdravotníků: Jsme připraveni podávat výpovědi společně

14.11.2011 8:58 | Zprávy
autor: tribune.cz

Minulý víkend proběhlo v maďarském Visegrádu jednání lékařských odborových organizací Maďarska, Polska, Slovenska a Česka.

Tribuna lékařů a zdravotníků: Jsme připraveni podávat výpovědi společně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice - ilustrační foto nemocnice

Jejich zástupci se za podpory lékařských komor daných zemí dohodli na spolupráci v oblasti ochrany práv a zájmů zaměstnanců ve zdravotnictví s cílem vyvinout účinnější tlak na vlády jednotlivých zemí.

Zástupci lékařských odborových svazů z Maďarska (MOSZ), České republiky (LOK-SČL), Slovenska (LOZ) a Polska (OZZL) ve Visegrádu podepsali chartu, v níž deklarují, že jsou připraveni ke společným protestním akcím a podávání hromadných výpovědí, pokud vlády příslušných zemí nebudou ochotny prosadit změny ve zdravotnictví, které by zlepšily postavení zdravotního personálu v nemocnicích a zaručily bezpečnou péči pro pacienty. „Akce zorganizovaná českými lékaři v roce 2010 a podobná iniciativa v některých polských nemocnicích v roce 2007 byla úspěšná. Dnes těchto příkladů následují slovenští a maďarští kolegové. Pokud to bude nutné, dohodli jsme se, že podobná akce proběhne koordinovaně ve všech čtyřech zemích," říká Marián Kollár, předseda LOZ, který se jednání účastnil za Slovensko.

Odboráři společně kritizují, že vlády jejich zemí využívají pokračující finanční krizi jako omluvu pro zachovávání současného nevyhovujícího stavu ve zdravotnictví, kdy je zdravotní péče poskytována na úkor zdravotnického personálu.

„Naše země mají podobnou historii, poznamenanou mimo jiné komunistickým režimem, kdy zdravotnictví bylo považováno za nevýdělečnou činnost a zdravotnický personál včetně lékařů patřil k nejhůře ohodnoceným skupinám zaměstnanců. Tuto situaci bohužel považují za vyhovující i dnešní demokraticky zvolení představitelé, kteří věří, že nízké veřejné výdaje na zdravotnictví a nízké platy lékařů umožňují „šetřit" veřejné prostředky na jiné účely. Důsledkem toho lékaři odchází do zahraničí za lepším výdělkem a v jejich domovských zemích vzniká nedostatek zdravotnického personálu. Nedostatečné veřejné výdaje na zdravotní péči navíc snižují její dostupnost," říká český zástupce Martin Engel, předseda LOK-SČL.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Ústavní soud zasáhl rychlostí blesku

17:37 Alena Vitásková: Ústavní soud zasáhl rychlostí blesku

Komentář Aleny Vitáskové k rozhodnutí Ústavního soudu.