Váleční stratégové ve Washingtonu plánují další krok ve své protiruské ofenzivě. Po zadrhnutí ukrajinského tažení na východ a jeho faktickém zamražení dohodami v Minsku potřebují nutně vytvořit v oblasti nové ohnisko napětí. Podle řady vojenských odborníků se stále více začíná zrak amerických plánovačů války v Evropě stáčet směrem ke Kaliningradu a Podněstří.
Boj o Podněstří
Do Kaliningradu, vklíněného mezi Polsko a Pobaltské země, přesunulo už proto Rusko své taktické rakety a část pobaltské flotily. V Podněstří, ležícím mezi Ukrajinou a Moldavskem, má Ruská federace k dispozici pouze část jednotek 14. armády, která při krátkém vojenském konfliktu s Moldávií v roce 1992 podpořila podněsterské ozbrojené síly. Více jak 60 procent z půlmilionu obyvatel Podněsterské republiky tvoří Rusové a Ukrajinci, kteří nechtějí mít nic společného ani s pučistickým Kyjevem ani s Moldávií či Rumunskem, jež se v poslední době v regionu pro americké zájmy také velmi silně angažuje.
Podněstří může být rozbuškou, která zapálí požár války v celém regionu. Mlčení Západu, které provokace Kyjeva a Moldavska proti Podněstří provází, je zlověstné
Zvyšují se obavy, že právě zde by mohl v nejbližší době začít konflikt, který by otevřel další frontu v americkém východním tažení. Že se taková akce připravuje, ukazuje i březnová návštěva rumunského prezidenta Klause Wernera Iohannise v Kyjevě. Ukrajinský prezident Petro Porošenko se při té příležitosti na společné tiskové konferenci s rumunským prezidentem vyslovil pro „reintegraci“ Podněstří do Moldávie. Podle Porošenkových slov se Ukrajina a Rumunsko dohodly na koordinaci akcí týkajících se Podněstří, aby "napomohly rozmrazení konfliktu a umožnily suverénní a nezávislé Moldávii obnovit její územní celistvost a reintegrovat podněsterský region. Není těžké si domyslet, co měl asi Porošenko na mysli, když mluvil o „rozmrazení konfliktu" a „reintegraci“ Podněstří. Donbas s desítkami tisíc mrtvých by o tom mohl vyprávět.
První zranění na hranici
První kroky Ukrajiny k „rozmrazení konfliktu“ jsme mohli sledovat už na začátku dubna, kdy ukrajinská strana narušila klid na hranicích a snažila se vyprovokovat konflikt. Incident z 1. dubna v jehož důsledku byl těžce zraněn podněsterský občan, nebyl aprílovým žertíkem. Zjevně šlo o test před rozsáhlejšími provokacemi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: protiproud.cz