Vaše Věc: Bouzov patří státu

01.04.2017 20:59

Už je to definitivní. Němečtí rytíři si na hrad Bouzov musí nechat zajít chuť. Odvolací soud potvrdil, že Bouzov patří státu, a nikoli Německému řádu.

Vaše Věc: Bouzov patří státu
Foto: obec-bouzov.cz
Popisek: Bouzov

Národní památkový ústav v roce 2014 odmítl Německému řádu vydat hrad Bouzov. Řád pak podal na Národní památkový ústav žalobu. Okresní soud v Olomouci již loni rozhodl, že tato žaloba je nezákonná, avšak němečtí rytíři podali odvolání ke Krajskému soudu v Olomouci. Ten nyní potvrdil postup okresního soudu.

„Okresní soud provedl všechny potřebné důkazy, vyložil správně zákon o majetkovém vyrovnání a aplikoval přitom judikatury z předchozích sporů,“ uvedla soudkyně Ivana Pikalová, která potvrdila, že řád neprokázal, že by měl podle zákona o majetkovém vyrovnání na hrad Bouzov nárok.

Právní zástupkyně Německého řádu již připustila, že se zřejmě odvolají k Nejvyššímu soudu. Němečtí rytíři se zkrátka rozhodli bojovat za nemovitosti až do padnutí. Jako kdysi v bitvě u Grunwaldu.

Heslo německých rytířů zní „pomáhat a sloužit“ a momentálně se zdá, že nejvíc pomáhají a slouží své vlastní hrabivosti. Doufejme, že až případně Německý řád odmítne i Nejvyšší soud, začnou se rytíři soustřeďovat na pomoc a službu bližním. Pokud by katolická církev a její řády pomáhaly a sloužily bližním tak vytrvale, jako se soudí (nejen) o Bouzov, mohl by být papež František na české katolíky skutečně velmi pyšný.

Skutečnost je však taková, že nejen Němečtí rytíři, ale i jiné řády katolické církve, se stále ještě v rámci církevních restitucí soudí o sto šest a není o nich slyšet v jiné souvislosti, než v souvislosti s bojem o majetky. Nelze se proto divit, že církve jsou pro české občany jednou z nejméně důvěryhodných institucí.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…