Vít Klíma: Strategie přežití války

05.12.2018 16:58 | Zprávy

Po skončení studené války proběhly v Evropě dva krvavé konflikty, oba mezi převážně slovanskými národy. První, v Jugoslávii, v níž bylo zabito přibližně 140 tisíc lidí, čtyři miliony obyvatel byly vyhnány ze svých domovů a mnoho jich zůstalo nezvěstných. Druhým krvavým konfliktem je občanská válka na Ukrajině. Zatím jsou ztráty spočítány na téměř 10 tisíc zabitých a více než 22 tisíc raněných a běženců jsou miliony.

Vít Klíma: Strategie přežití války
Foto: archív autora
Popisek: Bosna

Obávám se, že jeho pokračování může být jen otázkou času. Byl bych moc rád, kdybych se mýlil. Pokud ne, bylo by užitečné, abychom se řídili starým českým příslovím: “štěstí přeje připraveným“. Inspiraci jak přežít válku je užitečné hledat u lidí, kteří už touto zkušeností prošli.

Inspirativní poučení z války v Bosně

Jmenuji se Selco, jsem z Bosny a jak mnozí z vás vědí, mezi roky 1992 a 1995 tu bylo peklo. Celý jeden rok jsem žil ve městě o velikosti 50 000 až 60 000 obyvateli bez elektřiny, pohonných hmot, tekoucí vody, dodávek potravin, bez práva a vlády. Město bylo obklíčeno. Někteří z nás byli lépe připraveni, ale většina rodin měla jídlo jen na pár dní, někteří z nás měli pistoli, pár lidí vlastnilo AK-47.

Přibližně po dvou měsících se začaly organizovat gangy a začaly loupit, nemocnice vypadala jako řeznictví, policie se vypařila a nemocniční personál odešel domů. Měl jsem štěstí, naše rodina byla velká (15 členů ve velkém domě, 5 až 6 pistolí, 3 kalašnikovy), takže jsme žili a přežili. Po třech měsících začaly kolovat zvěsti o prvních úmrtích v důsledku hladu a kvůli zimě. Použili jsme dveře a okraje oken z opuštěných domů k topení, spálil jsem svůj vlastní nábytek, mnoho lidí zemřelo kvůli nemocím, většina kvůli špatné vodě (dva členové mé rodiny), používali jsme k pití dešťovou vodu, párkrát jsem jedl holuby, jednou jsem snědl krysu. Peníze ztratily hodnotu, vyměňovali jsme věci, fungoval černý trh, pár příkladů: za jednu konzervu hovězího jste mohli mít ženu na několik hodin (zní to hrozně, ale byla to realita). Svíčky, zapalovače, antibiotika, palivo, baterie, munice do pušek a samozřejmě jídlo, bojovali jsme o to jako zvířata. V situaci, jako je tato, se mnoho věcí změní, většina lidí se promění v monstra, bylo to hrozné. Síla byla v počtech, pokud jste byl v domě sám, tak jste byl pravděpodobně okraden a zabit bez ohledu na vaši výzbroj. Nemůžete přežít sami, síla je v počtech, buďte blízko své rodiny, připravte se s nimi, moudře si vyberte své přátele a připravte se čelit společně s nimi. Město se rozpadlo v malé komunity, v mé ulici (15 až 20 domů) jsme zorganizovali hlídky (5 ozbrojených mužů každou noc), aby nás ohlídali před gangy a nepřáteli. Vyměňovali jsme věci mezi lidmi v naší ulici. Auta se ve městě téměř nepoužívala, protože většina cest byla zatarasena zříceninami, opuštěnými auty, zničenými domy atd. a benzín byl něco jako zlato. Pokud jsem někam potřeboval jít, šel jsem skoro vždy v noci, nikdy ne sám, ale ani ne ve velké skupině (2 až 3 lidi), vždy ozbrojen, velmi rychlý a vždy ve stínech, skrze ruiny, málokdy na otevřených prostranstvích. Vlastně jsem se vždy skrýval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

KLíma , válka

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.