Italská politická scéna dostává novou podobu, píše o výhře Pěti hvězd v Římě a Turínu britský Guardian. Italská vládní Demokratická strana odchází poražena antisystémovým hnutím, zdůrazňuje Le Monde a označuje to za dosud největší úspěch zakladatele hnutí, blogera a televizního baviče Beppe Grilla.
Grillo založil hnutí M5S před sedmi lety z protestu proti politice zavedených stran a z hluboké nespokojenosti s podmínkami členství Itálie v eurozóně i EU. M5S rovněž zaujímá výrazně antiglobalistický postoj, hlásí se k myšlenkám ne-růstu (není možný věčný růst na planetě s omezenými zdroji) a má řadu programových cílů, jaké by slušely straně zelených.
Co hlavního, hnutí je budováno zdola, aktivisty, kteří prošli místními boji. Proto jde dál, než vznikající nová levice, která se formuje v britské Labour party pod Corbynovým vedením nebo ve Spojených státech mezi podpůrci kampaně Bernieho Sanderse, nemluvě o řecké Syriza, španělské Podemos nebo stranách v Německu a Francii s levicí v názvu. Prosazuje přímou demokracii a je přesvědčena, že stát by se dal na těchto principech spravovat s minimálními náklady.
M5S bývá zesměšňováno jako populistické hnutí
Itálie byla poprvé šokována výrazným úspěchem tohoto nového hráče v parlamentních volbách roku 2013, kdy Pět hvězd dostalo skoro 9 milionů hlasů. Vyhrálo tak doma, ale protože mělo výrazně méně hlasů od zahraničních Italů, umístilo se těsně za sociálně-demokraticky orientovanou Demokratickou stranou premiéra Matteo Renziho.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV