Zbyněk Fiala: Nepomohl ani novičok

27.04.2018 17:51 | Zprávy

Ani veselé kousky se smrtelným ohrožením novičokem, při kterém se nikomu nic nestane, nezvýšilo důvěru britské veřejnosti ve schopnost vlády konat zázraky. A že by byly třeba! Narůstá obava, že pokud nebude po Brexitu ponechána celní unie s EU, přestane být Spojené království spojené.

Zbyněk Fiala: Nepomohl ani novičok
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Kolem Brexitu se to stále nepřehledněji zamotává, a tak není divu, že se tak zoufale pěstují témata, ve kterých jde o něco jiného. Už jen pár týdnů zbývá do okamžiku, kdy má vláda premiérky Theresy Mayové evropským partnerům vysvětlit, jak chce na jedné straně zachovat prostupnost severoirské hranice, a zároveň – na druhé straně - oddělit území Spojeného království Velké Británie a Irska od jednotného trhu a celní unie EU, se kterými už nechce mít nic společného.

Řešení irského problému je podmínkou pro to, aby Velká Británie odešla z Evropské Unie s dohodou, obsahující i přechodné období do roku 2022. Kdyby to bylo bez dohody, je to takříkajíc „z mosta do prosta“ s okamžitým zpřetrháním životně důležitých hospodářských vazeb. V Dolní sněmovně se na toto téma rozebíhá zásadní debata. Prvním vrcholem mělo být čtvrteční cvičné změření sil v podobě nezávazného hlasování o setrvání Velké Británie v celní unii s EU.

Konzervativci se tváří, že o nic nejde, ale dvě předchozí podobná hlasování už brexitýři prohráli. Vláda už musela akceptovat rozhodnutí parlamentu, že po odchodu z EU v březnu příštího roku bude následovat dvouleté přechodné období, kdy se nic nemění, aby mohly doběhnout alespoň základní přípravy systémové změny. V prosinci pak prošlo rozhodnutí, že jakoukoliv dohodu s EU musí nejprve schválit parlament.

Rozběh k další prohře vládní strategie proběhl v minulých dnech v Horní sněmovně, kde si odhlasovali setrvání v celní unii. Dolní sněmovna už jenom navazuje. Poměry sil jsou velice těsné. V Dolní komoře rozhoduje jen něco málo přes deset hlasů. Právě takovou má vláda premiérky Mayové většinu, když zkombinuje konzervativce s irskými unionisty DUP. Jenže názorový předěl vede jinudy. V Konzervativní straně je zhruba stejný počet odpůrců Brexitu, kteří v takovýchto otázkách hlasují s opozicí.

Také názory veřejnosti se změnily. Referendum o Brexitu vyhrála těsná většina, ale teď už by to dopadlo jinak. Narůstá obava, že pokud nebude po Brexitu ponechána celní unie s EU, přestane být Spojené království spojené. Celní unie s EU má však i silné odpůrce, neboť Británie by se tím zbavila vysněného práva sjednávat nezávislé obchodní smlouvy s jinými zeměmi. A to přece měl být hlavní smysl Brexitu!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Proč mladí nekriticky inklinují k současné vládnoucí garnituře?

14:30 Alena Maršálková: Proč mladí nekriticky inklinují k současné vládnoucí garnituře?

Protože sytý hladovému nevěří! A polistopadová generace nikdy nebyla hladová! Bohužel…