Důvod pro vznik stran je celkem jednoduchý. Jde o snahu sjednotit lidi podobného názoru, a pak společně prosazovat své ideály a zájmy. U koalic je to podobné. Jenže sjednocení v praxi není vždy stoprocentní. Potom tedy nutně dojde k tomu, že straníci jiného názoru jsou přesvědčováni, nakonec šikanováni a ze strany vylučováni proto, aby názor změnili a přidali se k většině. A to již s demokracií nemá mnoho společného. Demokracii to potom deformuje. S koalicemi je to ještě horší, neboť ideály a programy stran v koalici se liší dokonce mnohem více!
Proč se tedy strany snaží před volbami i po volbách vytvářet koalice? Protože vlastní prospěch, vlastní moc a přístup k veřejným penězům jsou pro ně důležitější, než demokratické principy a názory voličů. Snaží se dostat k moci nedemokraticky a usnadnit si vládnutí a potlačovat jiné – opoziční názory. Kolik opozičních (i těch dobrých) návrhů bylo v Poslanecké sněmovně přijato? Minimum. Proto také naše společnost postupuje kupředu pomaleji, než by bylo možné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV