Zdeněk Koudelka: Státní zastupitelství a policie odvedly dobrou práci, Uhl špatnou

27.09.2012 16:22

Petr Uhl v článku Policie odvedla dobrou práci (Právo 25. 9. 2012 s. 6) projevil neznalost státního zastupitelství.

Zdeněk Koudelka: Státní zastupitelství a policie odvedly dobrou práci, Uhl špatnou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl

Chválí činnost policie a státního zastupitelství v metanolové kauze, ale bez znalosti faktů. Uhl tvrdí, že zde vykonává dozor zlínská pobočka olomouckého vrchního státního zastupitelství, nad niž vykonává dohled Nejvyšší státní zastupitelství. Ale taková pobočka neexistuje. Existuje zlínská pobočka Krajského státního zastupitelství v Brně, kterou ve Zlíně vybudoval bývalý krajský státní zástupce Petr Coufal. Na této pobočce krajského státního zastupitelství působí i státní zástupce Roman Kafka, který kauzu dozoruje.

Nyní se uvažuje, zda centralizovat moc v dozoru státních zástupců nad vyšetřováním korupce z celé soustavy do úzké skupinky. Odhalování závažné trestné činnosti jsou schopni dozorovat státní zástupci po celém státě, ne jen nějaká elitářská centrální skupinka. Na okresech i krajích je dozorováno 99% trestné činnosti, včetně vražd, vyšetřování metanolové aféry, dozorované ve Zlíně pobočkou krajského státního zastupitelství, či případ Rath, který nyní dozoruje místně příslušné středočeské státní zastupitelství, i korupční případy v severních Čechách a případ bývalého starosty v Brně-Žabovřeskách, dozorovaný Krajským státním zastupitelstvím v Brně za vedení Petra Coufala. Dozor státního zastupitelství nad policejním vyšetřováním v korupčních věcech lze vykonávat na okresech a krajích, kam systematicky dozor nad činností policie v trestním řízení patří, neboť příslušnost státního zastupitelství závisí na příslušnosti soudu. Tyto věci se soudí na okresech a krajích. Státní zastupitelství obecně v Evropě závisí na soustavě soudů. Oslabování vazby státního zastupitelství na soudy a posilování jejich vazby na policii je nesprávné. Státní zástupci dozorují činnost policie v trestním řízení, hlavně však zastupují obžalobu před soudem. Je možné zřizovat speciální elitářské skupinky a centralizovat moc ve státním zastupitelství, ale nikoli nutné.

Zdeněk Koudelka
Autor je právník

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…