Zdeněk Lanz: Klimatické šílenství už zasáhlo i děti a mládež

27. 3. 2019 19:00

Informaci v našich médiích, že se v pátek 15. 3. 2019 tisíce studentů v Česku zapojily do celosvětové stávky za důslednější ochranu klimatu a snižování emisí, nebylo snad ani možné přehlédnout. A i když se při čtení zpráv dozvíme, že Prahou a dalšími našimi městy prošli středoškoláci – tedy podle zákona žáci – označení studenti zní tak nějak dospěleji, věrohodněji.

Zdeněk Lanz: Klimatické šílenství už zasáhlo i děti a mládež
Foto: Hans Štembera
Popisek: Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future pořádala středoškolskou stávku za zlepšení stavu klimatu nejen v Praze
reklama

Z jejich ultimativních požadavků, např.: "Nemáme čas. Jestli chceme odvrátit ekologický kolaps, musíte začít jednat ihned. Vy jste času promrhali dost a nám už dochází," nebo: "Jsou nás tisíce. Jsme ochotni postavit se za naši budoucnost a nic nás nezastaví. Nekončíme. Během těch dvou týdnů se budeme připravovat, budeme sílit, růst a vzdělávat se," až přebíhá mráz po zádech.

A nebyla to jen nějaká ojedinělá akce. Celosvětově se uskutečnilo více než 2000 protestů ve 123 zemích.

Tyto stávky jsou inspirovány protestní akcí zřejmě nemocné šestnáctileté švédské ekologické aktivistky Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

A nyní ji tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany navrhli na Nobelovu cenu za mír. "Nominovali jsme Gretu, protože klimatická hrozba je možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů," řekl jeden z nich a dodal, že „masivní hnutí, které Greta spustila, je velmi důležitým příspěvkem ke světovému míru."

Všechny diktatury vždy využívaly teenagery coby úderné pěsti. Ti nemají závazky, zkušenosti, zodpovědnost a hlavně zábrany. Klimatické náboženství pro dospělé už nemá argumenty, dětem ale stačí fanatický pocit osvoboditelů světa.

Komsomol, Hitlerjugend, ČSM, SSM či snad Svaz klimatické mládeže, nebo jak je nazvat. Princip je ale pořád stejný.

Nemůže právě klimatické náboženství, neštítící se zmanipulovat i děti a mládež, vést až k obávaným válkám?

Zdeněk Lanz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Vykořisťovali zaměstnance a doplatili na to

21:04 Štěpán Křeček: Vykořisťovali zaměstnance a doplatili na to

„Reputace společnosti se velmi obtížně buduje, ale velmi rychle ztrácí. Toho si jsou vědomi investoř…