Odborníci kazí radost Karlu Schwarzenbergovi: Voličů TOP 09 ubyde

21.02.2013 18:01 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Optimismus, který zavládl v táboře TOP 09 poté, co jí průzkumy agentury STEM a CVVM přisoudily bezpečné druhé místo podle volebních preferencí, oslovení odborníci mírní. Výsledek až příliš ovlivnila předchozí prezidentská volba a s ní spojený nárůst popularity Karla Schwarzenberga. Spíše jde podle nich o bublinu, která by měla časem splaskávat.

Odborníci kazí radost Karlu Schwarzenbergovi: Voličů TOP 09 ubyde
Foto: Hans Štembera
Popisek: A konečně Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem

Raketový vzestup zaznamenala v únorovém průzkumu volebních preferencí strana TOP 09. Agentura STEM jí přisoudila druhé místo a zisk 14,2 procenta, čímž přeskočila ODS i KSČM, které klesly na 11,6, respektive 11,3 procenta. Ve čtvrtek pak druhé místo TOP 09 potvrdila svým průzkumem agentura CVVM, podle níž by suverénně vyhrála ČSSD s 41 procenty, o druhé místo by se pak podělila TOP 09 s komunisty shodně na 17 procentech, až čtvrtá by opět skončila ODS se 12 procenty.

Oslovení politologové jsou však skeptičtí k tomu, že by se TOP 09 mohlo podařit tuto pozici dlouhodobě udržet nebo dokonce vylepšit.

„Je evidentní, že nárůst podpory TOP 09 je dán popularitou prezidentského kandidáta a dozvuky přímé volby hlavy státu. Různé skupiny, které v ní hlasovaly pro Karla Schwarzenberga, ať už pravdoláskaři nebo někteří voliči ODS, se teď přesouvají k topce. Ale předpokládám, že to bude opadat a daleko větší roli znovu začne hrát to, jak si vedou ministři práce, zdravotnictví či kultury, což jsou rezorty, za něž je TOP 09 soustavně kritizována,“ říká pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rozpočtové určení daní

Můžete udělat něco, aby Praha neměla na občana 4,5 krát víc než malá města a venkov Z NAŠICH DANÍ ? Zatímco Praha NEVÍ ROUPAMA co by postavila ( a mnohdy to jde dokonce ze státního rozpočtu ), tak na malých městech trvá roky, než je na drobnou OPRAVU třeba chodníku.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina a Green Deal za Fialy. Dvě průlomová svědectví

4:45 Ukrajina a Green Deal za Fialy. Dvě průlomová svědectví

Říkal jsem prázdné řeči. Evropa pomáhá prodloužit válku na Ukrajině. Tato slova v nedávném rozhovoru…