Premiér Andrej Babiš byl ve Spojených státech nejen u Donalda Trumpa v Bílém domě, ale také v CIA. Co tím americká diplomacie říká?
Americká diplomacie tím dává najevo, že Česká republika je věrným spojencem Spojených států a dává to najevo nejen samozřejmě České republice, ale v první řadě i ostatním zemím Visegrádské čtyřky a některým dalším zemím, nejen v rámci Evropy. Jde o takový signál, který jednak ukazuje na to, že Česká republika je věrným poddaným, a jednak na to, že když budeme hodní, tak oni na nás budou také hodní a budou nám prodávat své zbraně, my je budeme moci kupovat a všichni budou spokojení.
Takže šlo podle vás o jakési noty, které Donald Trump rozdává?
Samozřejmě, tady šlo o určité noty a těch úrovní a rovin návštěvy Andreje Babiše je samozřejmě daleko více. Česká republika je považována za věrného spojence Spojených států a za potencionálně významného startéra odbytiště amerických zbraní v rámci nových evropských zemí, kde se jim zatím příliš nedaří se prosazovat. A podporou v České republice Donald Trump sleduje své vlastní zájmy, které se v mnoha případech ne zcela přesně kryjí se zájmy takzvaného deep state, který reálně existuje, a se zájmy stávajícího establishmentu. Takže je výrazný rozdíl mezi tím, co bylo zveřejněno ze strany Bílého domu o rozhovoru s Andrejem Babišem a o čem se skutečně onu hodinu jednalo.
Co tedy vzájemný obchod, na který jste narazil? A co dostavba jaderných elektráren, preferovat Rusy, či Ameriku?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová