Babišův úřad s námi jedná jak s uličníky. Ministr vypráví pohádky, nevzdává se šéf Soukromníků v boji proti novinkám

29.10.2015 13:50

ROZHOVOR Stát svléká podnikatele do naha. Nutnost informovat stát tom, s kým kdo obchoduje a v jakém objemu je porušováním obchodního tajemství. Podnikatelé si budou muset připlatit. Pokuty mohou být až půlmilionové. Kontrolní hlášení DPH je možná horší neží EET, říká PL šéf Soukromníků Petr Bajer.

Babišův úřad s námi jedná jak s uličníky. Ministr vypráví pohádky, nevzdává se šéf Soukromníků v boji proti novinkám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bajer, předseda SsČR

Pane předsedo, můžete srozumitelně vysvětlit, o co jde v další šikaně státu, která se tentokrát týká DPH?
 
O další zasahování do svobodného  podnikání. Ten zákon byl v tichosti přijat již v loňském roce a má platit od prvního ledna příštího roku. Jednoduše jde o toto: jedná se o kontrolní hlášení, které je přílohou klasického hlášení DPH, jež firmy dávají i dnes. Jenže teď se k tomu mají přidávat i informace o tom, s kým firma obchoduje, za kolik a v jakém horizontu. To je likvidace obchodního tajemství. Prostě svlečení podnikatele do naha. Toto opatření bude velmi zneužitelné, protože půjde výhradně elektronickou cestou. A my tvrdíme, že třeba firmy napojené na vládní činitele z toho mohou získat perfektní přehled o ekonomice státu. Jde o opětovné selhání státu nalíčené na poctivé podnikatele dle systému kolektivní viny. Druhou stránkou té věci je další finanční zatížení podnikatelů. V okamžiku, kdy tohle začne platit, tak si podnikatelé budou muset najmout na částečný úvazek další pracovní sílu. Například u přenesené daňové povinnosti to byly částky v tisících korun. To teď násobně vzroste. A navíc, dopustíte-li se nějaké chyby a neodstraníte-li ji včas, tak můžete dostat až půl milionovou pokutu. Je to prostě možná ještě horší problém než EET, protože mám stovky telefonátů od podnikatelů, kteří se ptají, co s tím hodláme dělat.

Ministerstvo financí již Straně soukromníků vzkázalo, že zkoumání ústavními soudci není nutné. Kontrolní hlášení Babišovi úředníci plamenně hájí...   
Ano, jako první zareagovali podřízení Andreje Babiše. A to prostřednictvím média, jehož je on vlastníkem. Úřednice z oddělení vnějších vztahů a komunikace tlumočila oficiální postoj ministerstva. Podle tohoto vyjádření je vše v naprostém souladu s ústavním pořádkem a Strana soukromníků České republiky se snaží pouze napadat činnost ministerstva. O tom, kde vzala tato úřednice mandát hovořit za ústavní soudce, jsme se už nic nedočetli. Stejně tak zůstává utajeno, proč ministerstvo skupinu občanů, a to ne malou, která se chce ústavního soudu zeptat, zda nedošlo ke krácení práva, považuje za problémové uličníky. My si prostě myslíme, že povinné kontrolní hlášení není v souladu s ústavním pořádkem. Ministerstvo dále hájilo samotnou podstatu kontrolních hlášení. Podle něj se státní správa nedozví nic, co by už nevěděla, že to vlastně nikoho administrativně nezatíží a shromážděné údaje o firmách a obchodech nikdo nikdy nezneužije. Část z toho je domněnka těch, co sedí na úřadě a nikdy nepodnikali, zbytku tvrzení pak nikdo soudný příliš nevěří. V argumentaci navíc zaznívají i lži – třeba když ministerstvo tvrdí, že na podobném principu funguje již dnes hlášení při obchodování přes hranice jednotlivých členských států. Zde je ale asi stejná podobnost, jako mezi letadlem a lokomotivou. Prostě to není stejný systém. Hlášení při obchodování do EU obsahuje jen údaje od prodávajícího, který uvádí DIČ odběratele, a dále objem obchodů v období jednoho měsíce. Žádné další údaje neobsahuje.

Babišův úřad také tvrdí, že mu jde v tomto případě o boj s karuselovými dohodami. Co vy na to?

To je další pohádka. Pod touto záminkou líbivého boje proti těm, kteří opravdu páchají trestnou činnost, se rodí další zátěž a sledování všech. Ministerstvu ale při této argumentaci nehraje do not jedna podstatná věc – karuselové podvody jsou páchány výhradně prostřednictvím právnických osob. Proč je tedy zákon postaven pro všechny plátce DPH? A lze se ptát dál. Proč stát nezakročí se svými kobrami a dalšími „ostrými“ úředníky proti těm, kdo skutečně podvádějí? Proč obtěžuje a šmíruje všechny? Na odpovědi je třeba se ptát těch, kteří podobné zákony stále vymýšlejí a prosazují.
 
V jaké fázi je přesvědčování senátorů, aby se mohla ústavní stížnost podat? Bude třeba minimálně sedmnácti podpisů. Máte je již?

Se senátory z pravé části politického spektra jednáme. Musíme to stihnout do konce listopadu, aby Ústavní soud stížnost zaregistroval a účinnost zákona byla odložena. Myslím, že podpisy seženeme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Petrů

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oni vydělají, vy zmrznete. Český vědec a boj za klima: Dopadne na všechny

6:00 Oni vydělají, vy zmrznete. Český vědec a boj za klima: Dopadne na všechny

„Počet obětí atmosférických přírodních pohrom klesl za posledních sto let o 99 procent!“ odmítá mete…