Bobošíková očekává už jen další porážky. Velmi prý zvažuje, co v politice dál dělat

30.12.2013 20:32

ROZHOVOR Z debaklu ve volbách se šéfka bloku Hlavu vzhůru Jana Bobošíková evidentně ještě neotřepala. Budoucnost svého seskupení vidí jen v černých barvách a totéž se dá říct i o její politické kariéře. Také o tom, zda ještě hodlá zabojovat v komunálních volbách, byla řeč v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Bobošíková očekává už jen další porážky. Velmi prý zvažuje, co v politice dál dělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus a Jana Bobošíková, ilustrační koláž
reklama

Jaký byl pro Vás rok 2013?

Z pohledu volebního bloku Hlavu vzhůru to byl jednoznačně neúspěšný rok, protože jsme dosáhli mizivého volebního výsledku. Za úspěšnější považuji fakt, že se nám podařilo sesbírat podpisy pro kampaň pro přímou prezidentskou volbu, i když jsem se umístila jako poslední. Přeci jen to ale byla šance, jak promlouvat do volby prezidenta republiky.

Václav Klaus po volbách uvedl, že příčinou neúspěchu Vašeho seskupení bylo to, že se k Vám nepřidali Svobodní. Vidíte to podobně?

To je jen jedna z příčin. My jsme se dlouhodobě, myslím v řádu už několika let, od evropských voleb v roce 2009, snažili o komunikaci a spolupráci se Svobodnými. Vím, že podobné naděje se odehrávaly i v okolí Václava Klause, bohužel nic z toho se nesplnilo. Dlouhodobá rezistence Svobodných vůči jakékoli spolupráci může být jednou z příčin našeho neúspěchu.

Ing. Jana Bobošíková

  • Předsedkyně strany Suverenita
  • mimo zastupitelskou funkci

Snažíte se dál o to, aby Svobodní rozšířili vaše řady?

Nejde nám o rozšiřování řad. Jde o spolupráci a vytvoření silného myšlenkového proudu, společensky akceptovatelného a dobře personálně obsazeného, jinak politická strana sice může být vybroušeným ideovým klubem, ale veřejnost moc neosloví. To se ale nepodařilo.

Jak to bude dál s blokem Hlavu vzhůru? Co uděláte pro to, abyste oslovili voliče?

Po pravdě řečeno, nevím, jak bude vypadat další moje politická dráha. Rozmýšlím se, ne všechno, co se tady děje, se mi líbí, na druhou stranu napjatě čekám, s čím přijde nová vláda. Na mých politických názorech se nic nemění, ovšem otázka je, jak dalece je budu chtít prosazovat aktivně. Neumím vám v tuto chvíli říct, co bude dál.

Vidíte tedy vůbec nějakou budoucnost Vašeho seskupení?

Nemyslím si, že pro tento volební rok má blok Hlavu vzhůru nějakou zářnou budoucnost, naopak pociťuji v souvislosti s připravovanými komunálními volbami odstředivé fragmentační tendence. Řadě politikům v komunální sféře je samozřejmě bližší jejich prostředí, město, obvod, obec. Myslím si, že bude docházet spíše k fragmentačním tendencím než k nějakému posilování. Otázka je, jak se bude vyvíjet centrální politika. V tuto chvíli na žádný velký úspěch nevěřím. Ani hodně velkou prací při současném rozložení politických a mediálních sil nelze v roce 2014 výraznějšího volebního úspěchu dosáhnout.

Nelákají Vás ani volby do Evropského parlamentu?

Ne. Neříkám, že se jich úplně zříkám, ale když se dívám na současnou evropskou scénu, tak se obávám, že Evropský parlament není místo, kde by se dalo něco posunout zásadním směrem. Myslím si, že tím místem nadále zůstávají jednotlivé národní státy.

A jak vidíte spolupráci s exprezidentem Václavem Klausem? Bude Vás stále podporovat?

V mnoha věcech jsme názorově na jedné lodi. Na tom nic nezmění jedny volby, i když byly velmi významné. Pokud se podíváte do minulosti, tak ty styčné plochy najdete, a myslím si, že tak tomu bude i nadále. Jiná je otázka skutečně aktivního zapojování do politiky a volebního klání. Jedna věc je zapojení do politiky názory, pohledy a dialogem, druhá věc je zapojení do skutečně aktivní politiky například tím, že někam kandidujete. Já si v tom druhém případě nejsem vůbec jistá.

Jak hodnotíte budoucí vládní koalici? Myslíte si, že pod jejich vedením bude v roce 2014 líp?

Otázka je, čemu se říká líp. Já pod tímto pojmem myslím více svobody, demokracie, tržní ekonomiky, zvyšování spokojenosti lidí. Neznám vládní prohlášení ani koaliční smlouvu. Zatím čekám, jestli se stane něco, co pohne Českou republiku k větší svobodě, k větší parlamentní demokracii a k větší míře prosperity. Jsem sama zvědavá, s čím přijdou lidé, jako je například pan Babiš, který má za sebou nesporný podnikatelský úspěch. Jsem zvědavá, s jakými kroky přijde směrem ke státu, o kterém tvrdí, že se má řídit jako firma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Senátní diplomacie“ očima poslance Kobzy. Nepěkná slova. Fischer a pokus o státní převrat?

18:03 „Senátní diplomacie“ očima poslance Kobzy. Nepěkná slova. Fischer a pokus o státní převrat?

Turné na podporu výběru finančních prostředků a propagační výdělečná akce. Tak pojmenoval návštěvu S…