Brněnskou radnici možná čeká vleklá krize

17.04.2016 8:10 | Zprávy

ROZHOVOR V Brně se rozpadla čtyřčlenná koalice poté, co ji opustili lidovci, kteří podepsali partnerskou smlouvu s ČSSD. Podle jejího brněnského lídra Olivera Pospíšila byl krok KDU-ČSL logický, protože jako součást koalice ztrácela jistotu, že bude moci mluvit do podstatných rozhodnutí. Vznikl tak ale pat, jehož řešení možná potrvá měsíce.

Brněnskou radnici možná čeká vleklá krize
Foto: Brno-stred.cz
Popisek: Nová radnice v Brně

Na brněnském magistrátu vyvrcholila koaliční rozpadem koalice. Jaká je aktuální situace?

Nastala patová situace, kdy je ustaven vyjednávací blok pohrobků koalice ANO, Žít Brno a Strany zelených, kteří přibrali TOP 09, což je vzhledem k jejich programům dost zvláštní afinita. K vládnutí to ale není, mají sedmadvacet hlasů, což je spíš pozice k dalšímu vyjednávání, než že by to mělo významnější roli při jednání zastupitelstva. Očekávám, že nyní nastane větší ochota k jednání ze strany hnutí ANO.

Oficiálním zdůvodněním odchodu lidovců z koalice bylo to, že ANO začalo jednat s opoziční ČSSD. O čem jste se bavili na inkriminovaném jednání?

Jednání s ANO probíhala před vypuknutím krize a nevím, jestli to bylo ze strany ANO faktické porušení koaliční smlouvy a ani to nepovažuji za podstatné. Už od podzimu 2015 se koalici nedaří a to, jakým způsobem nyní nastal její konec, je pro budoucnost naprosto nepodstatné. Podle toho, jak se situace vyvíjí, počítám, že za týden nebo dva to už ani nebude veřejnost zajímat. Je to jako u rozpadu manželství, kde bývá důvodů vždy víc než jeden. Lidovci vyhodnotili situaci tak, že by mohli být z dalších jednání o koalici vyšachováni a rozhodli se, že se v dalším postupu spojí se sociální demokracií. Pokud se na situaci je někdo schopen podívat jejich očima, vidí, že to byl manévr vcelku pochopitelný. My v KDU-ČSL vidíme stabilní zkušenou politickou stranu, s níž máme velkou programovou blízkost a odmítnout spojenectví s lidovci by pro nás nebylo rozumné.

Co vaše nové partnerství s KDU-ČSL znamená programově, co mohou čekat Brňané?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Jan Kuchař byl položen dotaz

zdravotní péče

Pane Kuchaři, nemyslíte, že na to vašem návrhu je smutná jedna věc, a to, že tu chybí dostatečná zdravotní péče, a že je třeba kvůli ní jezdit za hranice? Ono totiž problém není jen na hranicích, ale skoro všude, a to i ve městech. Lékařů je prostě málo. A co s tím vaše vláda udělala?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šichtařová: Všichni už vědí, ale režim se drží zuby nehty

18:45 Šichtařová: Všichni už vědí, ale režim se drží zuby nehty

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Ceny energií budou jako za energetické krize, varuje v rozhovoru pro Pa…