Exdiplomat Bašta varuje: Pokud radikální muslimové překročí 10procentní hranici populace, začnou uřezávat hlavy. Takže...

07.11.2020 12:10

ROZHOVOR „Joe Biden, a zejména Kamala Harrisová, slibují progresivistickou politiku, která bude velmi podobná tomu, co v EU prosazuje současná Evropská komise. Jestli ji zavedou také do praxe, zatím není jisté. V mnoha ohledech půjde o návrat k politice Baracka Obamy. Doufám, že nezačnou tolik válek jako on,“ konstatuje politický analytik, bývalý diplomat Jaroslav Bašta. Připomíná, že problémy s radikálními muslimy začínají, když jejich počet přesáhne 5 procent populace. „Když přesáhne 10procentní hranici, začnou uřezávat hlavy,“ všímá si. Jaké je z toho poučení pro nás? „V žádném případě nepřipustit migraci z muslimských zemí,“ je přesvědčen Bašta.

Exdiplomat Bašta varuje: Pokud radikální muslimové překročí 10procentní hranici populace, začnou uřezávat hlavy. Takže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jak vnímat výsledky voleb v USA a dění kolem něj?

Jde o pokračování studené občanské války, která v USA probíhá téměř pět let. Donaldu Trumpovi se povedlo společnost opravdu polarizovat. Tak vysoká volební účast nebyla 120 let, a rekordní je i dosavadní počet voličů Joea Bidena.

Bohužel, polarizace pokračuje, snad spory o volební výsledek nenabudou charakteru ozbrojených střetů demonstrantů s policií, případně republikánů a demokratů mezi sebou.

Co bude Bidenova politika (pokud se stane prezidentem) znamenat pro politiku vůči Rusku? Trump byl sice zpočátku obviňován, že je proruský či že mu Rusové dopomohli do Bílého domu, ale v reálné politice se to nijak viditelně neprojevilo. Není teď vlastně Rusům jedno, kdo se stane americkým prezidentem?

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4493 lidí
Rusové už konstatovali, že vztahy s USA už horší být nemohou. Proto od výsledků voleb nic neočekávají. Prezident Vladimír Putin to vyjádřil jasně – Ruská federace nabízí Spojeným státům dialog, ale zřejmě se ho dočká až po dalších prezidentských volbách. 

Vůči Číně zaujal Trump tvrdý postoj. Jak by se vůči ní choval Biden? 

Číňané doufají, že vstřícněji, a očekávají vzájemnou spolupráci, jak se nechal slyšet jeden z náměstků čínského ministra zahraničních věcí. Nahráli tím Donaldu Trumpovi, který v jednom předvolebním rozhovoru v rádiu řekl, že pokud vyhraje on, Čína se podřídí USA, a že vyhraje-li Biden, ČLR ovládne Spojené státy a Američané se začnou učit čínský jazyk. 

Mohou se západní státy těšit v případě Bidenova vítězství na americkou podporu ve věci zelených technologií a „transatlantické vazby“? Co očekávat vojensky, politicky, geopoliticky?

Joe Biden, a zejména Kamala Harrisová, slibují progresivistickou politiku, která bude velmi podobná tomu, co v EU prosazuje současná Evropská komise. Jestli ji zavedou také do praxe, zatím není jisté. V mnoha ohledech půjde o návrat k politice Baracka Obamy. Doufám, že nezačnou tolik válek jako on. 

Bylo by dobré i u nás zavést korespondenční hlasování? 

Anketa

Jste pro umožnění korespondenčního hlasování při volbách v České republice?

4%
96%
hlasovalo: 18607 lidí
Určitě ne. Osobní účast u voleb k demokracii patří. Možnosti zneužití takové formy hlasování jsou příliš velké, jak před lety ukázaly opakované prezidentské volby v Rakousku. 

Ve Vídni zažili teroristický atentát, ke kterému se přihlásil Islámský stát. Předtím teroristé uřezávali hlavy ve Francii. Politici v těchto zemích mluví o boji s těmito radikály. Ale dá se zvládnout? Dají se uhlídat? Není jich prostě moc?

Problémy s radikálními muslimy začínají, když jejich počet přesáhne 5 % populace, jak ukazuje statistika. Když přesáhne 10% hranici, začnou uřezávat hlavy, což nám právě předvádějí. Nevím, co se s tím dá do budoucna udělat v západoevropském prostředí.

Snaha o mírumilovné soužití katolictví a islámu probíhala mezi lety 1492-1609 ve Španělsku. Skončila tím, že Španělé násilně vystěhovali do severní Afriky všechny své spoluobčany tmavší pleti bez ohledu na jejich náboženství, nepomohla jim ani konverze ke křesťanství.

Historie nám v tomto ohledu nenabízí žádné optimistické řešení hodné následování. 

Kdo je hlavním viníkem tohoto vývoje? Dá se za něj označit i nějaký stát?

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21788 lidí
V době poválečného ekonomického boomu, na konci padesátých let, se některé západoevropské státy (Velká Británie, Francie, Německo) rozhodly řešit přechodné ekonomické problémy s nedostatkem pracovních sil na úkor dlouhodobých demografických změn, a dovezly pracovníky ze severní Afriky a z Blízkého východu či z jihovýchodní Asie. Dnes se dostaly do prakticky neřešitelných problémů.

V roce 2015 bezprecedentním způsobem postupovala Spolková republika Německo a kancléřka Angela Merkelová. Jak v souvislosti s tím kdosi poznamenal, Němci nikdy nedělají malé chyby... Obvykle na ně doplatila celá Evropa.

Jaké poučení z tohoto plyne pro nás a pro sousední země z V4?

V žádném případě nepřipustit migraci z muslimských zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Děsivé, strašné.” Petr Nečas obsáhle pro PL

6:21 ,,Děsivé, strašné.” Petr Nečas obsáhle pro PL

VOLEBNÍ AUDIT ČESKA Jak se na vládu Andreje Babiše, její výzvy i to, jak v nich obstála, dívá jeden …