Fotograf Saudek: Zemím vládnou lidé, jaké si zaslouží. V Německu Hitler, v Rusku Stalin, u nás Babiš

19.01.2014 16:30

NA HRANĚ S XAVEREM Fotograf Jan Saudek okomentoval pro ParlamentníListy.cz aktuální dění. Lidé by se podle něj měli více ptát, co udělali oni sami pro zemi a nečekat, že něco dostanou jen tak zadarmo. Co se týká temných apokalyptických vizí a žehrání na současný stav, má známý fotograf jasno – žijeme ve vysoké prosperitě, nesrovnatelné se situací mnoha jiných lidí na zeměkouli, kteří na rozdíl od nás opravdově strádají.

Fotograf Saudek: Zemím vládnou lidé, jaké si zaslouží. V Německu Hitler, v Rusku Stalin, u nás Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Saudek, světoznámý fotograf

Co říkáte na nového českého premiéra pana Sobotku?
Nemá moc vlasů, ale to ještě nic neznamená. V Americe si voliči vybírají politiky podle fešnosti, což se u nás moc nepěstuje. Pro mě osobně je pan Sobotka neutrální. Nemůžu říct, že by mě nějak dráždil, ani že bych ho nějak miloval.

Je to charismatický vůdce?
Ne. Ale to u nás vlastně není nikdo. Lidi tady obecně neumí mluvit a neumí se chovat. Jen si vezměte premiéra, který říká: „Hele, vole, já mám jet za tím Mandelou, to je zas v prdeli…“ To je přece naprosto nevhodné. To, že pan Sobotka není charismatický ale neznamená, že nemůže být dobrým ministerským předsedou.

Proč dnes tolik obyčejných lidí nenávidí politiky a politiku?
Protože si to můžou dovolit. Dřív drželi hubu a třásli se hrůzou, že je pošlou do Jáchymova. Dneska si můžou dovolit kritizovat. Zajímavé ale je, že nekritizují slovenského pana Babiše. Přijde jim skvělý, protože je to jeden z nich. Je to přesně podle hesla, že národu vládnou takoví lidé, jaké si národ sám zaslouží. Tak jako měli Němci Hitlera, Rusové měli Stalina a mají Putina, tak i my máme dnes tuto garnituru. Já si to můžu dovolit říct, protože pro mě nikdy nikdo nic neudělal. Nikomu nic nedlužím a můžu si pustit hubu na špacír.

Co říkáte na to, jak katastrofálně se v této zemi mají důchodci?
V USA, kde jsem párkrát hostoval, si každý starý člověk celý život přispívá na stáří. Proto těch starých lidí, kteří už nemůžou pořádně pít ani jíst, je dneska tolik v Římě, v Bangkoku a jinde. Mají totiž peníze, ale už nemají zažívání, co měli jako dvacetiletí. To je rozumný systém. Kdežto tady každý jen čeká, co pro něj doktoři udělají a co pro něj kdokoliv udělá. Jak říkal Kennedy: „Neptej se, co udělá národ pro tebe, ptej se, cos udělal ty pro národ.“ Tady nikdo pro národ nic nedělá a každý by chtěl jenom brát.

Mají se lidé čeho bát v nadcházející době?
Podívejte se na Afriku nebo Severní Koreu. To se nedá vůbec srovnávat. Lidi ať jsou rádi, že jsou rádi.

Pořád trváte na tom, že žijeme v nejlepší době?
Tuším, že to řekl pan Kalousek, a já se s tím ztotožňuju – prosperita, kterou zažíváme dnes, je největší, která tady kdy byla. Vždyť se podívejte, až budete řídit svůj vůz za milion, kolik je kolem aut za milion, každé druhé. Všechna pětimístná Porsche byla vyprodána během měsíce, a to stálo jedno pět milionů korun.

Je něco, čeho se do budoucna obáváte?
Zločinnost větší nebude, naopak policie začne být víc profesionální, což je velmi žádoucí. Nejhorší, co se světově může stát, je skutečnost, že přestanou platit peníze. Kdyby se zopakoval černý pátek z roku 1929 a peníze zničehonic ztratily svoji cenu, bylo by to děsivé.

Jak hodnotíte prezidenta Zemana?
Je to pro mě vtipný chlap. Trochu svérázný, což bych ale nepřičítal alkoholu. Kdysi na ulici mě oslovili s peticí na podporu jeho prezidentské volby a já to podepsal. Kdyby se mě ptali na kohokoliv jiného, asi bych to neudělal. Nic od něj neočekávám, ale nemůžu říct, že by mi byl protivný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Luboš Xaver Veselý

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ladislav Větvička: Znám vojáky z misí. Hrdinové? Pozor na to slovo. Článek o Afghánistánu, který asi neznáte. Za Hutku se stydí i odpůrci Zemana. Řeknu vám, co vidím v dnešním Rusku

4:41 Ladislav Větvička: Znám vojáky z misí. Hrdinové? Pozor na to slovo. Článek o Afghánistánu, který asi neznáte. Za Hutku se stydí i odpůrci Zemana. Řeknu vám, co vidím v dnešním Rusku

AUDIT ČESKÉ SPOLEČNOSTI „Politici se řečmi o hrdinství jen pokoušejí ospravedlnit svá rozhodnutí, ab…