Huml čelem k voličům: Proč ČSSD nenapravila církevní restituce, co migrační krize a jak to probíhá v partaji

09.03.2017 13:11

ROZHOVOR Žádný velký karambol na sjezdu ČSSD neočekává poslanec Stanislav Huml. „Pouze se možná Chovanec s Tejcem pobijí o místo prvního místopředsedy,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Oponuje názoru, že v ČSSD není možná diskuze či že vedení zasahuje do kandidátek. Pokud ČSSD postaví do prezidentských voleb svého kandidáta, prohraje podle něj s Milošem Zemanem. Jako nedostatek vidí, že nedošlo k napravení církevních restitucí. „Ale Milan Chovanec i premiér se chovali k migrační krizi správných způsobem – tím, že nebudeme přijímat ilegální migranty a odmítáme jejich přerozdělování. Takže myslím, že před volbami nemáme špatnou pozici,“ domnívá se.

Huml čelem k voličům: Proč ČSSD nenapravila církevní restituce, co migrační krize a jak to probíhá v partaji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Stanislav Huml

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl v „předsjezdovém“ rozhovoru v Právu, že strana je jednotná, nejsou v ní žádné názorové proudy, pouze lidé s různými ambicemi. Nepřehnal to pan předseda ve snaze ve volebním roce zapůsobit jednotně? Opravdu je to tak?

Já jsem hrdý na to, že jsem členem demokratické strany a že v ní je možné mít jiný názor. I když ten jiný názor nemůže být tak úplně opačného směru. Jsme levicová strana, máme, aspoň doufám, všichni levicové smýšlení. Rozdílné pohledy mohou být nuančně v detailních otázkách, ale rozhodně ne v hlavním pohledu na věc. Pokud to pan premiér myslel tak, že v hlavním proudu jsme jednotní, pak má pravdu.

Takže proudy býti mohou, ale nesmí se to s nimi přehnat...

Ano, pochopil jste. Že máme na dílčí věci rozdílné názory, je pochopitelné. To ani jinak nejde. Každý máme nějakou životní zkušenost a díky tomu prosazujeme nějakou detailní věc. Klasickým příkladem je třeba pohled na kouření.

Anketa

Kdo by byl lepší 1. místopředseda ČSSD?

hlasovalo: 5018 lidí

Známý právník a sportovní funkcionář Miroslav Jansta ve středečních Lidových novinách řekl, že v ČSSD je naprosto umrtvená diskuze. Je to tak?

S tím bych nesouhlasil. Myslím, že diskuze je vedená. Občas se opravdu vyskytnou názory na některou věc jinak, ale stále u nás platí, že to lze veřejně publikovat. Na rozdíl od jiných hnutí, která mají názor toho jednoho hlavního muže a nemůžou mít jiný. Závazné hlasování ve Sněmovně jsme měli – jestli se dobře pamatuji – za ty tři roky jednou. A to jsme vládní strana. Protože jsme se vždycky shodli a neměli jsme problém pro návrhy našich ministrů hlasovat bez problémů a bezkonfliktně.

Po sněmu ANO se rozebírala nová pravomoc Andreje Babiše škrtat v kandidátkách. Jak je tomu v ČSSD? Oficiálně tuto pravomoc předseda samozřejmě nemá, ale neděje se tak skrytě?

Jsou lidé, kteří drží okres nebo kraj. Ale přejme jim to. Oni nesou odpovědnost, jestli uspějí ve volbách. A pokud neuspějí, doufám že členové budou mít rozum a postaví se k tomu ve smyslu – hele, chlapče, ty jsi tady udělal změny, ale ve finále byly špatně a kvůli tomu jsme volby prohráli. Máš na tom svůj podíl. A on pak přijde o moc na svém kraji nebo okrese. Pořád je to tak, že o tom rozhodují členové strany, kteří  nemohou být odstaveni od rozhodování. Jsou to oni, kteří nám pomáhají na náměstích, přesvědčují ostatní lidi ve svém okolí, že náš program je správný. Čím je strana větší, tím je její vliv větší – díky tomu, že má hodně členů.

Spíše jsem to myslel tak, že v ANO má možnost Andrej Babiš škrtat v jednotlivých kandidátkách. Jestli se něco podobného nemůže dít i v ČSSD, i když neoficiálně?

Absolutně ne. Četl jsem, možná u vás na Parlamentních listech, že někdo řekl, že je to taková pseudodemokracie. Ne, to není pravda. 

Čekáte teď na sjezdu nějaké překvapení, třeba v podobě nečekaného místopředsedy? Kdo má podle vás šanci?

Pokud by někdo chtěl kandidovat, dá to už najevo a přesvědčuje kandidáty na krajských konferencích. Jiný kandidát není, takže nečekám nějaký velký karambol na sjezdu. Tam se může stát jenom to, že se pobijí o místo prvního místopředsedy Chovanec s Tejcem. Uvidíme, jak se k tomu delegáti postaví. Tady mohou trochu rozhodnout i projevy na sjezdu.

Jak se postaví ČSSD k prezidentské volbě? Není tajemstvím, že většina vašich voličů podle průzkumů podporuje Miloše Zemana.

Pokud ČSSD postaví svého kandidáta, tak prohraje. Miloš Zeman je opravdu velmi silný ve volebních preferencích. Vím, že naši voliči ho opravdu podporovali a i v naší straně je spousta lidí, kteří říkají, že bychom ho měli podpořit. Dokonce už přišlo jedno takové usnesení z Ústeckého kraje. Já si také myslím, že bychom se jako levice měli shodnout na jednom kandidátovi. 

Jak je ČSSD levicová? Jste samozřejmě ve vládě v koalici, kde se musí dělat kompromisy. Prosadili jste však za tři roky vlády nějaké zásadní levicové věci?

Budu sebekritický. Nesplnili jsme to hlavní, co jsme před volbami slibovali, že napravíme církevní restituce. To mě mrzí. Evidentně se to zazdilo tím, že jsme šli do koalice s KDU-ČSL. Trošku na to měl vliv ten pokus o odvolání předsedy z vyjednávání o sestavení vlády hned po volbách. Kvůli tomu jsme jako strana měli čtrnáct dní zpoždění ve vyjednávání a mezitím se ANO dohodlo s KDU-ČSL. My jsme už pak nastoupili do rozjetého vlaku. Což se pak podepsalo na tom, že u těch církevních restitucí jsme nebyli schopni z předvolebních slibů splnit vůbec nic. Druhý bod, který jsme měli řešit daleko razantněji, je odchod do důchodu v sedmdesáti letech a více. Tam mělo dojít k  zastropování na pětašedesáti a už to mělo být přijato. I když to máme stále v plánu a možná to do konce volebního období stihneme. Je opravdu špatně, aby lidi, kteří se narodili v sedmdesátých letech, chodili do důchodu v sedmdesáti. To je nesmysl. Něco jsme udělali s důchody, něco v nemocnicích. Stále tvrdím, že – a je to důležité – Milan Chovanec i premiér se chovali k uprchlické krizi správným způsobem, to znamená, že jsme tvrdili, že nebudeme přijímat nikoho, kdo přišel do Evropy ilegálně a nějaké přerozdělování migrantů odmítáme. Takže myslím, že nemáme tak špatnou pozici před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2017.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle Piráti neuslyší rádi. Nová šéfka Rady seniorů se vyjádřila k jejich „vábení“ důchodců

20:00 Tohle Piráti neuslyší rádi. Nová šéfka Rady seniorů se vyjádřila k jejich „vábení“ důchodců

Lenka Desatová je novou předsedkyní Rady seniorů České republiky. Už nějakou dobu pro organizaci pra…