Jana Bobošíková je osoba, za kterou má význam se prát, říká starosta Prahy 5

18.10.2013 10:33

Starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného jsme se ptali na to, jak se mu starostuje po jeho předchůdci Milanu Jančíkovi, jehož jméno je spojováno s korupcí, na důvody jeho kandidatury za subjekt Hlavu vzhůru! i jeho názor na Václava Klause, Janu Bobošíkovou či Andreje Babiše.

Jana Bobošíková je osoba, za kterou má význam se prát, říká starosta Prahy 5
Foto: red
Popisek: Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený

Pane starosto, Praha 5 byla spoustu let baštou tzv. jančíkovců. Jak se vládne Praze 5 po této éře?

V pozici starosty jsem přesně rok, před tím jsem působil od voleb v roce 2010 jako místostarosta. Nerad bych mluvil o vládnutí, autoritářský režim mi není vlastní. Řízení radnice představuje nikoliv vládnutí, ale vedení kvalitních zaměstnanců a práci se zastupiteli. Tento princip ale bohužel nedodržovali předchozí starostové. I proto představuje jejich dědictví především zanechání městské části a radnice v těžké finanční situaci. Snažíme se proto dnes dokončit privatizaci, restrukturalizovat výdajovou stranu rozpočtu, ale po mnoha letech plných kostlivců ve skříni v podobě dlouhodobých smluvních kontraktů to není vůbec jednoduché.

Další věc, která nás trápila, byla v mnoha případech provázanost některých vrcholových úředníků na tehdejší ODS pod vedením Milana Jančíka. Náprava nebyla jednoduchá, obzvláště v některých případech.

Takový ten přívlastek o tom, že Praha 5 byla výstavní skříň korupce, jak se Vám s tímto nastupovalo do funkce? A myslíte, že už to zmizelo?

Doufám, že toto označení již zmizelo. Dělám vše pro to, aby jakýkoliv takový podnět byl pečlivě prověřen. Mnohdy je velice těžké to těm lidem dokázat. Byl bych ale hrozně rád, pokud by kterýkoliv občan měl podezření na korupci, mi své podezření oznámil a určitě jej chci řešit. Myslím si, že 90 % úředníků na tomto úřadě jsou lidé, kteří vykonávají dobře svoji práci a potřebují stabilní prostředí. Potřebují i důvěru občanů Prahy 5, kteří jsou v mých očích velmi schopní a podnikaví lidé. Obyvatelé Prahy 5 si korupční nálepku nezaslouží. Stejně tak i většina úředníků a zastupitelů.

Čím Vás přesvědčilo hnutí Hlavu vzhůru! k tomu, že za něj kandidujete v parlamentních volbách?

Co se týká projektu volebního bloku Hlavu vzhůru!, pro mě je to obrovská výzva. Hnutí mě přesvědčilo především tím, že se jedná o pravicový projekt. Vracíme se k základním tezím, že stát by měl být štíhlý, neměl by se motat lidem do jejich každodenního života, měl by vstupovat pouze tehdy, kdy je to nezbytné. Jsem přesvědčen, že jde o jedinou cestu pro to, abychom se v Čechách měli dobře. Nezažil jsem ani zde, ani ve světě, že by stát byl dobrý hospodář. Najdu kupu dobrých hospodářů v rámci firem, většina z nás jsme doma dobrými hospodáři, ale stát dobrý hospodář není. Preferuji velice štíhlý stát, který pokud možno velice volně zasahuje občanům do života, ale v případě jejich nouze se o ně umí postarat. Tyto názory sdílí i ostatní uskupení zahrnutá ve volebním bloku Hlavu vzhůru!, a proto mě tento projekt oslovil.

Co z volebního programu bloku Hlavu vzhůru! je vlajkovou lodí pro Vás?

Vytáhl bych jednu dominantní oblast. Profesně jsem působil na Ministerstvu dopravy, kde jsem měl každodenní zkušenost s Evropskou komisí, s bruselskými úředníky, s fungováním Evropské unie. Myslím si, že EU se dnes posunula velmi výrazně od toho, kde by měla být. Dnes nám tady vzniká pseudostát. Máme zde nařízení, která na nás přímo působí, máme zde směrnice, které státy musí implementovat do svého práva, a zjišťujeme, že Brusel nám mluví téměř do všeho.

Já si myslím, že toto je velmi špatně. Koncepce EU jako volného prostoru pro pohyb osob, zboží, pohyb kapitálu, byl velice dobrý projekt. Myslím ale, že zároveň platí tzv. Parkinsonovy zákony (1957 - Parkinson's Law, or The Pursuit of Progress), neboli vytvoříš-li jedno úřednické místo, dokážeš vytvořit do roka dalších deset, protože potřebuješ generovat práci a svoji důležitost. V Bruselu to dnes funguje naprosto tímto způsobem. Podle mě se máme směrem k EU začít chovat jako svébytný stát, který má své národní zájmy, dokáže si řešit své problémy uvnitř státu a pokud možno se dopracovat k základním principům EU a odstoupit od byrokratické mašinérie, ve které se dnes nacházíme.

Je něco z programu bloku Hlavy vzhůru!, s čím byste třeba diskutoval, či s čím třeba úplně nesouhlasíte dle své praxe?

Co se týká schváleného programu, tak tam nevidím natolik zásadní věc, o které bych vedl polemiku. Ať už se jedná o ekonomiku, ať už se jedná o dopravu, nebo oblast sociální. Jde o návrhy, se kterými se dá ztotožnit. Umím posoudit například ekonomickou oblast. Navrhujeme kompletní reformu české ekonomiky, která povede k tomu, že místo zdanění samotné práce (příjmů, mezd atd.), chceme jít ke zdanění spotřeby. Zjednodušeně to znamená, že člověku zůstávají vydělané peníze, nechť ten člověk sám o nich rozhoduje, samozřejmě v souvztažnosti se všemi dalšími konsekvencemi, tzn. ať už s živnostníky, podporou seniorů atd. Jedině tak skutečně posuneme roli svébytného, sebevědomého a za sebe suverénně rozhodujícího člověka a omezíme přerozdělování peněz lidí státem. Jde o věci, se kterými se nedá jinak než souhlasit.  

Co pro Vás znamená osobnost Jany Bobošíkové, jak Vy ji hodnotíte? Třeba i kriticky v některých věcech...

Já se přiznám, že jsem Janu Bobošíkovou do letošního srpna osobně neznal. Hodnotil jsem ji pouze nálepkou, kterou jí dala média. Dneska musím říct, že je to dáma, které si velmi vážím, protože odvedla neuvěřitelný kus práce. Když si s ní budete dvě hodiny povídat, zjistíte, že její názory jsou pevné a racionální. Stojí za to ji poslouchat a diskutovat s ní. Vnitřně se jí omlouvám, že jsem dával víc na mediální obraz a jsem hrozně rád, že jsem ji potkal. Rád bych řekl, že Jana Bobošíková je osoba, za kterou má význam se prát, a které velmi záleží na lidech žijících v naší republice.

Má Jana Bobošíková přeci jen něco, co byste jí vyčetl? Nebo co by Vám na ní vadilo?

Občas je až příliš asertivní a naopak občas se příliš snaží hledat názorovou shodu místo toho, aby v některých okamžicích více „bouchla do stolu“ a řekla „tam je sever“.

Hrála ve Vašem rozhodování, zda se připojit k Hlavu vzhůru!, nějakou roli skutečnost, že toto hnutí podpořil Václav Klaus?

Když jsme se prvně potkali s Janou Bobošíkovou, tak jsme věděli, že komunikuje s Václavem Klausem. V rámci těch rozhovorů ale nebyla podpora Václava Klause nikde deklarována. Šli jsme do toho především kvůli lidem, kteří připravili zajímavý návrh programu, a kvůli tomu, že jsme měli společné vidění lepší budoucnosti země. Fakt, že Václav Klaus hnutí podpořil a pronesl svá prohlášení, kterých si osobně neuvěřitelně vážím, vnímám jako velký bonus a potvrzení, že Hlavu vzhůru! je pravicově směřujícím hnutím.

Fotogalerie: - Bobošíková proti vládě

Bobošíková demonstruje před budovou vlády
Jana Bobošíková demonstruje před budovou vlády
Demonstrace proti vládě
Demonstrace proti vládě
Jana Bobošíková demonstruje před budovou vlády
Jana Bobošíková demonstruje před budovou vlády

Do jaké míry podle Vás jako člověka znalého praxe může podpora bývalého prezidenta pomoci, nebo naopak uškodit?

V České republice je hrozně málo tak významných a zkušených politiků jako je pan exprezident, který je navíc velmi chytrý a vzdělaný. Naprosto odmítám, že by jeho podpora mohla uškodit. Jestliže takto významná osobnost považuje projekt Hlavu vzhůru! za dobrý a přímo jej podpoří, tak jde přeci o potvrzení toho, že jsme udělali obrovský kus práce a že jdeme správným směrem.

Pokud se člověk s jeho vzděláním, životními názory a s jeho politickou zkušeností vyjadřuje o tom, že toto je hnutí, které chce volit, tak pro mě jde o obrovskou osobní satisfakci.

Kdyby teď nastala situace, že Hlavu vzhůru! se dostane do Poslanecké sněmovny, tak s kým si umíte představit spolupráci a případně koalici?

Pro mě je primární hledat programovou shodu. Pokud se nám podaří najít programový průsečík, tak nevylučuji spolupráci s žádnou demokratickou stranou. Tímto eliminuji KSČM, kterou považuji za ne zcela demokratickou stranu. Pro mě je důležité mít možnost naplnit náš volební slib občanům.

A co Vám přijde nedemokratického na komunistické straně?

Když jsem skončil střední školu, odmítali mě s mým zaměřením přijmout na vybranou vysokou školu. Skončil jsem na jiné a několik let marně přemýšlel, proč studuji něco jiného, než co mě hrozně moc bavilo. Přišel jsem na to, až když jsem vysokou školu dokončil. Dostal se mi do ruky můj osobní spis, kde byla krásná poznámka ze střední školy, že další studium je z politických důvodů nevhodné. Hrozně nerad bych se dočkal období, kdy by se toto do Čech mohlo vrátit.

Nicméně preference třeba takového hnutí ANO, které raketově letí nahoru, by mohly teoreticky znamenat, že člověk podezřelý ze spolupráce se Státní bezpečností bude premiérem v této zemi. Jak byste to unesl? S tím Vaším názorem a s tou zkušeností...

Ctím presumpci neviny. Babiš dnes toto řeší u soudu, takže teprve uvidíme, jestli to tak je, či není. Pokud by se toto prokázalo, tak si myslím, že v tom okamžiku takový člověk ve vrcholové politice na pozici ministra či premiéra nemá co dělat. Ostatní strany by ihned měly zvážit, zda s někým takovým chtějí spolupracovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Luboš Xaver Veselý
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...

20:20 Chartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...

30 LET OD LISTOPADU 89 Demonstrace byly spontánní a autentické, jednalo se ale o vyšší hru, kde dav …