Libertarián Kříž, studentský předák z roku 1989: Bolševik je zpátky, jen se nazývá jinak. Dneska přichází ze Západu

25.07.2019 17:34 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU Roman Kříž byl v roce 1989 jedním ze studentů, kteří vedli tehdejší protesty. Dnes působí v Libertariánském institutu a zastává názor, že nám opět berou svobodu. Andrej Babiš a Miloš Zeman podle něj mohou být symboly, ale problém je mnohem hlubší. Dnes se podle něj už vůbec neřeší, komu a proč stát bere peníze, ale jenom na jaké dobro se přerozdělí. Bolševik je zpátky, říká rázný pravičák.

Libertarián Kříž, studentský předák z roku 1989: Bolševik je zpátky, jen se nazývá jinak. Dneska přichází ze Západu
Foto: Archiv RK
Popisek: Roman Kříž, Libertariánský institut

Letos si máme připomínat 30. výročí sametové revoluce, ale zatím tento rok příliš slavnostně nevypadá. Od dubna tato země čelí vlně demonstrací a vládní nestability. Co jsme se v kontrastu k tomuto výročí tento rok zatím dozvěděli o naší společnosti? Co nám schází, co nás trápí?

Co se dozvídáme o naší společnosti? Za prvé – dozvídáme se, že lidé nechtějí být bezmocní. Že nechtějí přihlížet tomu, jak se společné záležitosti řeší „podivně“ a podivnými lidmi v neprospěch těch, kteří to všechno platí a kterým to údajně má být ku prospěchu.

Za druhé – dozvídáme se, že naše společenské elity ve valné většině zklamaly. Už Masaryk říkal, že rozčilení není program. Na negaci, na tom, že se lidem něco nelíbí (což je spojuje a je schopné zaplnit Letnou), nevybudujete nic pozitivního. A společenské elity v lepším případě jen kritizují, co je špatně. Nedozvídáme se o příčinách problémů, takže je nemůžeme řešit, a řešíme jen důsledky a projevy. Té hrstce lidí, kteří chtějí řešit příčiny problémů, není dopřáno sluchu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…