Lukáš Herold: ODS by se měla vypořádat s politiky, kteří jsou pro stranu přítěží

03.12.2013 16:00

ROZHOVOR Lukáš Herold, komunální politik na Praze 5, představil ideje o "nové" ODS. Je přesvědčen, že strana má kvalitní tváře, na kterých může v budoucnu stavět.

Lukáš Herold: ODS by se měla vypořádat s politiky, kteří jsou pro stranu přítěží
Foto: archiv, tan
Popisek: Lukáš Herold (ODS)

ODS se již několik let propadá do existenční krize, potýká se s bolestivým úbytkem voličů i se ztenčením kdysi bohaté členské základny. Čím může přispět dlouholetý člen ODS k obnově strany, ve které mnoho let působí a se kterou spojil své jméno?

ODS je v jádru stále tou stranou, se kterou se ztotožňovala řada občanů, jelikož symbolizovala jejich životní postoje a hodnoty. Těch členů, kteří umí převést naše ideje do běžného života, velice ubylo, často se však s nimi setkávám na komunálních pozicích, kde platí za velmi úspěšné a populární starosty. Členové ODS, kteří zastávají konzistentní postoje a záleží jim na tom, aby v souladu s nimi mohli v této společnosti existovat, jsou největším přínosem pro tuto stranu. Bohužel jejich hlas utichl a úkolem představitelů strany je povzbudit je k aktivitě srovnatelné s postsametovým obdobím.

Fotogalerie: - Kongres ODS v Brně

Kongres ODS v Brně
Karel Schwarzenberg na kongresu ODS
Karel Schwarzenberg na kongresu ODS
Petr Nečas na kongresu ODS
Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek
Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek

Takže jste toho názoru, že síla ODS se přesunula na komunální politiku a v příštím roce můžeme očekávat volební úspěch ODS?

Síla ODS spočívá v ideách a Poděbradských artikulách, v její minulosti a prokazatelných úspěších a v neposlední řadě v jejích lidech. Jedním dechem dodávám, že lidé mohou naopak stranu i pohřbít. Mluvíme-li o budoucnosti, přidal bych volební program, se kterým se občané ztotožní, a kandidáty, kterým občané uvěří. Záleží tedy hodně na vnitřních mechanismech v naší straně, zda dá tentokrát prostor kandidovat těm z nás, kteří dokážou převzít zodpovědnost za svou stranu, program, občany i sami za sebe, a kteří nejsou spojovaní se skandály. Jsem přesvědčen, že se strana musí mnohem efektivněji a razantněji do budoucna vypořádávat s vlastními politiky, kteří jsou pro stranu přítěží, kteří zklamali důvěru občanů. ODS je stranou, která má ve svých řadách mnoho schopných a promiňte mi ten výraz „neprovařených“ politiků. Ti jsou společně s kvalitním programem zárukou budoucnosti ODS.  

Jste dlouholetým komunálním politikem v Praze 5. Vzhledem k blížícím se komunálním volbám, co může voličům nabídnout v Praze 5 ODS?

Nabídku bych ztotožnil s konkrétním volebním programem, se kterým ODS v Praze 5 do voleb půjde. O něm hovořit považuji za předčasné. Přesto mohu říci, že v principu bude sumarizovat stěžejní témata, která zasahují do běžného života občanů Prahy 5. Naším cílem bude zrestartovat proces péče o Prahu 5 a její občany v rukách dobrého hospodáře. Z hlediska dnešního těžko identifikovatelného koaličního slepence, jehož „úhlavní“ představitelé umí pouze zateplovat křesla svých kanceláří, se o péči a o dobrém hospodaření nedá vůbec hovořit. Radnice Prahy 5 žije na dluh, rozpočet městské části je každoročně dotován několika stovkami milionů z chaotické privatizace bytového fondu.  Rád bych však vyzdvihl opoziční roli ODS, kterou považuji za přínosnou a s ohledem na situaci zdařilou. Díky nám se alespoň každoročně rozšiřuje rezervní fond o stamiliony korun. ODS je připravena, pokud nám občané dají svou důvěru ve volbách, hospodařit s finančními prostředky radnice bez zapojení privatizace. Radnice musí do budoucna mít skutečně vyrovnaný rozpočet tak, aby mohla služby občanům, starost o veřejné prostranství či zeleň atd. nabízet v nezměněném rozsahu i poté, co již nebude co privatizovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Markéta Grušáková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pomůže chudým důchodcům z dluhů. A skončí s půjčkami na dovolenou a Vánoce, hájí expert Člověka v tísni návrh Senátu. A voliči Zemana, SPD a KSČM, má něco pro vás

9:21 Pomůže chudým důchodcům z dluhů. A skončí s půjčkami na dovolenou a Vánoce, hájí expert Člověka v tísni návrh Senátu. A voliči Zemana, SPD a KSČM, má něco pro vás

ROZHOVOR Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni se pro ParlamentníListy.cz rozhovořil o problému ex…