Začnu obecnou otázkou. Jak z pohledu politologa vypadá a působí vládní krize?
K této krizi se schylovalo celé tři roky a byl jsem přesvědčený, že Andreje Babiše doběhnou věci, které souvisejí s jeho podnikáním a vstupem do politiky. Šlo o naprosto unikátní případ člověka, který vstoupil do klíčových pozic s poměrně velkým majetkem, a dalo se očekávat, že jak původ financí, tak nakládání s majetkem začnou být rozebírány. Bylo by velmi zvláštní, kdyby člověk, který svůj největší ekonomický úspěch zaznamenal v divokých devadesátých letech, prošel zkoumáním podhoubí naprosto bez úhony. Takže byla otázka, kdy se téma majetku Andreje Babiše nastolí a zda k tomu bude adekvátní důvod, nebo půjde o účelovou věc. S tím jsem počítal.
Na účelovost se ještě chci zeptat. Mnoho skutečností, které koaliční partneři hnutí ANO nyní používají jako argumenty pro ukončení spolupráce, znali již dříve. Přicházejí s tím však půl roku před volbami, čekali na vhodný čas? Jde o předvolební boj a účelovost?
Účelovost to být může. Fungování hnutí ANO a Andreje Babiše lze připodobnit k ohni, o němž se říká, že je dobrým sluhou, ale špatným pánem. Dokud se hlasy hnutí ANO z voleb daly použít pro vytvoření vlády, která výrazně změní zemi a třeba provede nějaké reformy, které je potřeba udělat po pravicových vládách, v tom okamžiku se socialistům i lidovcům hodil. Ukazuje se, že Andrej Babiš je nezvladatelný, a proto je celkem přirozené, že se ho snaží oslabit. Na druhou stranu je pravda, že celá řada informací se na světlo dostávala teprve postupně a koneckonců i političtí partneři zaostřují a začínají vidět věci, které předtím bagatelizovali. Myslím si ale, že události související s nahrávkami a Babišovým vztahem k médiím, novinářům a likvidování politické konkurence jsou závažnější, než jak nakládá s korunovými dluhopisy Agrofertu, nebo přiznával či nepřiznával svůj majetek. Jedná se podle mne o vážnější problém, než jsou finanční a majetkové záležitosti, tedy jak se staví k ústavnosti, nezávislosti médií, k atributům demokratického právního státu.
Jak v těchto souvislostech vnímáte postup Bohuslava Sobotky v krizi? Tedy nejdříve ohlášení demise celé vlády, její odložení a nakonec pouze návrh na odvolání ministra financí? Domníváte se, že si Sobotka své kroky předem dostatečně nerozmyslel a teď na to doplácí?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová